Međimurska županija jedina u Hrvatskoj osigurava i asistente za djecu u vrtićima, a ne samo u osnovnim i srednjim školama.
Zaposlena 44 asistenta
U proračunu za ovu godinu osigurano je 460.000 kuna za pokrivanje polovice plaće za 44 asistenta koji će raditi s 49 djece s teškoćama u razvoju, a ostatak pokrivaju jedinice lokalne samouprave. Prije četiri godine Dalibor Kuhta iz udruge za autizam Pogled i Silvija Pucko iz Međimurske udruge za ranu intervenciju MURID izvijestili su tadašnju županijsku vijećnicu Petru Kovačić da djeca s teškoćama u razvoju ne mogu biti uključena u vrtiće.
Ona je o tome izvijestila župana Matiju Posavca i problem se počeo rješavati. Od te 2015. godine Međimurska županija provodi projekt zapošljavanja, edukacije i koordinacije pomagača u vrtićima. Kao predsjednica Saveza udruga "Prvi korak" za uključivanje djece predškolske dobi s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovni sustav Međimurske županije Petra Kovačić je ovih dana sa županom potpisala ugovor. Među uključenim predškolskim ustanovama je i Dječji vrtić “Cipelica”.
– Asistenti su tu da pomognu djeci da se što bolje i kvalitetnije integriraju te da im olakšaju rješavanje osobnih potreba, usmjeravajući ih ovisno o teškoći koju imaju. Ponekad je to orijentacija u prostoru, ponekad komunikacija, no najvažnije je da pomagači potenciraju jače strane djece, one u kojima kao i djeca u redovnom programu mogu najviše dati – pojasnila je Eleonora Glavina, psihologinja u “Cipelici”.
Djeca bolje napreduju
Tomislav Hublin, otac djeteta koje je dobilo asistenta, kaže da djeci koja imaju teškoće treba omogućiti da se integriraju jer imaju iste potrebe kao i sva druga djeca.
– Kao roditelj djeteta s teškoćom mogu reći da se uz pomagače i kroz ovakve aktivnosti te potrebe uspijevaju u velikoj mjeri zadovoljiti. Zahvaljujem Županiji na tome što je prepoznala i financirala ove aktivnosti. Nadam se da će se to početi provoditi sustavno na razini države – istaknuo je Hublin.
Djeca uključena u redovni vrtić bolje napreduju.
– Kad imate cilj, bez obzira na to koliko dalek i težak bio, uvijek morate učiniti prvi korak. Tako smo i u ovom projektu učinili prvi korak uspostavivši prije nekoliko godina suradnju sa Savezom udruga i inicijatoricom Petrom Kovačić. Danas mogu reći da je taj model jedinstven u cijeloj Hrvatskoj, a ako smo pomogli barem jednom djetetu, roditelju ili obitelji, napravili smo puno – rekao je župan Posavec.
Savez udruga okuplja četiri udruge – Međimursku udrugu za ranu intervenciju MURID, Udrugu slijepih, Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom i udrugu za autizam Pogled.