Međimurska županija osigurava 45 pomoćnika u vrtićima za 59 djece s razvojnim poteškoćama. U proteklih osam godina za provedbu tog programa osigurala je gotovo pola milijuna eura i pomogla rani razvoj 400-tinjak mališana. Jedina je to županija u Republici Hrvatskoj koja, osim za učenike osnovnih i srednjih škola, osigurava pomoćnike i djeci predškolske dobi te tako odgovara na potrebu integracije najmlađih koja nije pokrivena zakonskim okvirom, objašnjavaju u Županiji.
Deveta godina
Župan Matija Posavec je s predsjednicom Saveza udruga Prvi korak Petrom Kovačić potpisao ugovor o financiranju asistenata u dječjim vrtićima, vrijedan 150.000 eura. Riječ je o modelu javno-civilnog partnerstva kojem je cilj konkretna podrška najranjivijoj skupini u zajednici. Model se ostvaruje u suradnji s općinama i gradovima te udrugama članicama spomenutog saveza, a radi se o Međimurskoj udruzi za ranu intervenciju (MURID), Udruzi slijepih, Društvu osoba s tjelesnim invaliditetom (DOSTI) te Udruzi za autizam Pogled, koje su 2015. pokrenule inicijativu za pokretanje ovog programa.
– U devetoj godini provedbe programa osigurali smo još više sredstava, 150.000 eura za 45 pomoćnika koji će skrbiti o razvoju i lakšoj integraciji 59 djece u vrtićima. Program uspješno provodimo zahvaljujući članicama Saveza Prvi korak i Centru za ranu intervenciju MURID te smo tijekom osam godina provedbe osigurali gotovo pola milijuna eura za ovaj oblik podrške koju je primilo oko 400 djece – rekao je župan i dodao da se radi o velikom doprinosu lokalne zajednice razvoju djece s poteškoćama te lakšem premošćivanju izazova koje njihovo zdravstveno stanje stavlja pred stručnjake i roditelje.
– Taj je doprinos najvidljiviji u činjenici da hrvatsko zakonodavstvo ne prepoznaje potrebu podrške integracije najmlađih s razvojnim poteškoćama, a mi smo jedina županija koja je na taj izazov odgovorila konkretnim programom – naglasio je. Predsjednica Saveza udruga Prvi korak Petra Kovačić zahvalila je Međimurskoj županiji i županu na kontinuiranoj podršci.
– Naša županija jedinstvena je u zemlji po ovom modelu podrške što svjedoči o visokoj svijesti i razvijenosti zajednice u kojoj živimo. Zato smatram da bi u skoroj budućnosti država trebala prepoznati ovu potrebu te ustrojiti sveobuhvatan sustav s jasno definiranim kriterijima probira i načina financiranja – napomenula je Petra Kovačić. Rano djetinjstvo ključno je doba, dodala je, za poticanje djetetovih potencijala, a potrebe za asistentima za najmlađe u velikom su porastu.
Poticanje samostalnosti
Ravnatelj Dječjeg vrtića Belica Nenad Novak potvrdio je da se, zahvaljujući angažmanu pomoćnika, u znatnoj mjeri podiže kvaliteta odgojno-obrazovnog procesa.
– Inkluzivni trenutak iznimno je važan za djecu s poteškoćama, a struci je izazov na koji treba adekvatno odgovoriti. Građevinske barijere uklonjene su tehničkim rješenjima, a ovim programom podržavamo prve korake djece prema sigurnijem i jednostavnijem životu – rekao je Novak. Predstavnica roditelja Valentina Cerovec istaknula je da je poticanje samostalnosti od neprocjenjive važnosti za djecu jer je to jedini put u njihovo kasnije uspješno uključivanje u školski sustav.