Izbornik
Naslovnica Županije Karlovačka
Izmjena zakona

Karlovac i Ogulin za plaće troše manje od 15 posto proračuna

Gradonačelnik Ogulina Jure Turković, karlovački župan Ivan Vučić i gradonačelnika Karlovca Damir Jelić
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Karlovac za plaće zaposlenika javne uprave troši 10 posto izvornih prihoda, odnosno dvostruko manje od dopuštenog limita, Ogulin 13,08 posto vlastitih prihoda proračuna, a Duga Resa 18,11 posto ostvarenih proračunskih prihoda

U Karlovačkoj županiji ne očekuju veće probleme ako se usvoji Mostov prijedlog o smanjenju maksimalnog iznosa za plaće zaposlenika u lokalnim upravama i samoupravama sa 20 na 15 posto vlastitog proračuna. No, to bi ih, posebno u Karlovačkoj županiji, spriječilo kod novih zapošljavanja.

S druge strane, niti nova zapošljavanja ne bi bila problem u dva najveća grada u Karlovačkoj županiji, u Karlovcu sa 134 i Ogulinu s 25 zaposlenika.

- Grad Karlovac za plaće zaposlenika gradske uprave, s uključenim plaćama dužnosnika, te svim doprinosima, troši godišnje oko 17 milijuna kuna. Taj izdatak čini oko 10 posto izvornih prihoda proračuna grada. Izvorni prihodi proračuna su ujedno osnovica na koju se računa limit od maksimalno 20 posto za izdvajanje za palće po aktualnom zakonu. Dakle, Grad Karlovac na plaće zaposlenih troši dvostruko manje od dopuštenog limita. Ukoliko se izdaci za plaću stavljaju u omjer sa ukupnim proračunom, tada izdaci za plaće zaposlenih u gradskoj upravi čine oko 6 do7 posto ukupnog proračuna ovisno o visini godišnjeg proračuna. Smanjenje limita za izdatke za plaće sa 20 posto na 15 posto, prema prijedlogu Mosta u
Gradu Karlovcu ne bi trebalo utjecati na sadašnji broj zaposlenih, jer smo se i do sada rukovodili racionalnim pristupom u izdacima za plaće – kazala nam je Ivanka Brezović iz Ureda gradonačelnika.

Često se mijenjaju zakoni

Slična je situacija i u gradu Ogulinu, koji za ukupno 29 zaposlenika, od čega je 25 službenika i četiri dužnosnika, izdvajaju 4,288 milijuna kuna što čini 13,08 posto vlastitih prihoda proračuna.

- Dakle, da je zakonom propisano 15 posto prihoda, to nas neće pogoditi, niti će nam išta mijenjati. No, ono što ja očekujem od nove Vlade je da promijeni situaciju, jer Hrvatska je fiskalno najcentraliziranija država u Europskoj uniji. Uz to, ne smijemo toliko često kao proteklih godina mijenjati zakone, jer mi proračune radimo za nekoliko godina unaprijed i zakonske promjene to 'ruše'. Naime, u zadnjih nekoliko godina država je Gradu Ogulinu promjenama zakona uzela godišnje devet milijuna kuna pa imamo i do 22 posto manje prihoda. Ukinut nam je status brdsko – planinske županije, što je nepravedeno, pa smo ostali bez poreza na dohodak, da bi početkom 2015. ostali bez čitavog iznosa poreza na dobit. Uz to, izdvajamo za plaće dožupana za nacionalnu manjinu što je nametnula država pa smatramo da država treba osigurati plaće za to radno mjesto. To nam je dodatnih 380.000 kuna godišnje. Zbog toga nismo u ravnopravnom položaju s drugim županijama, gradovima, općinama koji ne moraju imati trećeg zamjenika župana – kazao je Jure Turković, gradonačelnik Ogulina.

Smanjenje plaća

Grad Duga Resa mogao bi s novom zakonskom odredbom imati problema.
- U 2015. godini za bruto plaće i doprinose na plaće za 23 zaposlenih u gradskoj upravi Grada Duga Rese; gradonačelnik, dva zamjenika gradonačelnika i dvadeset službenika i namještenika, izdvojeno je 3,631.786 kuna što je 16,81 posto od ostvarenih svih proračunskih prihoda u 2015.godini, odnosno 18,38 posto od vlastitih prihoda. Ograničenje za izdvajanje za plaće određeno je iznosom od 20 posto od ostvarenja vlastitih prihoda u 2014. godini i ono je iznosilo 3,951.494 kuna. Ograničenje za plaće u ovoj godini iznosi 3, 799.180 kuna, jer su ostvareni vlastiti prihodi u 2015. godini iznosili 18,955.900 kuna. Za plaće gradske uprave je do 30. rujna 2016. godine izdvojeno 2,760.18 kuna, što je 18,11 posto ostvarenih proračunskih prihoda u ovoj godini. Ukoliko se prijedlog Mosta zakonski uobliči, Grad Duga Resa poštivat će taj kao i svaki drugi pozitivan propis i naravno da će u tom slučaju doći do smanjenja plaća, no otkazi se ne predviđaju budući su službenici i namještenici u gradska upravna tijela sistematizirani s obzirom na potrebe službe odnosno posla – kazala je Helena Milković ,službenik za informiranje u gradu Grad Duga Resa .