U Sinju je, u Alkarskim dvorima – Galeriji Sikirica, održana već treća konferencija o projektu „Susjede brinu o susjedima“. Na konferenciji je voditelj projekta Ante Pavić predstavio ciljeve, ciljane skupine, elemente projekta, dosadašnje i buduće projektne aktivnosti te očekivane rezultate projekta.
Vrijedan 9 milijuna kuna
Riječ je o projektu koji je odobrilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava. Razdoblje provedbe projekta je od 6. studenoga 2018. do 5. siječnja 2021., a izazvao je velik interes kako teže zapošljivih žena, koje su ciljana skupina, tako i građana koji žive sami, u trećoj su životnoj dobi, bolesni ili socijalno ugroženi, koji su korisnici. Trenutačno se 60 zaposlenica brine o 268 krajnjih korisnika.
Projekt financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda – Operativni program “Učinkoviti ljudski potencijali”, razdoblje 2014. – 2020. u okviru Programa Zaželi – zapošljavanje žena. Ukupna vrijednost projekta veća je od devet milijuna kuna. Europski socijalni fond financira 85 posto, a Republika Hrvatska 15 posto sredstava.
Projekt omogućava zapošljavanje 60 nezaposlenih žena, od čega 30 s područja grada Sinja i 30 s područja općine Otok koje tijekom dvije godine pružaju usluge za minimalno 240 korisnika, što je u praksi već sada više. Riječ je o osobama starije životne dobi, osobama u nepovoljnom položaju ili osobama s invaliditetom kojima će svojim radom i aktivnostima poboljšati kvalitetu života.
Opći cilj projekta je omogućiti pristup zapošljavanju i tržištu rada ženama iz ranjivih skupina, teško zapošljivima, starijima od 50 godina, s invaliditetom, kao i žrtvama nasilja na teško dostupnim ruralnim područjima. Specifični cilj projekta je osnažiti i unaprijediti radni potencijal žena pripadnica ranjivih skupina, zapošljavanjem u lokalnoj zajednici čime će se ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva te potaknuti socijalnu uključenost krajnjih korisnika i povećati njihovu razinu kvalitete života.
Četiri partnera
U dosadašnjem periodu projekta, s ovom nedavnom, održane su tri konferencije o projektu te dva radna sastanka sa zaposlenicama projekta. Do sada je podijeljeno ukupno 3360 paketa krajnjim korisnicima, od toga 480 paketa A (polugodišnji) te 2880 paketa B (mjesečni). Predana su četiri zahtjeva za nadoknadu sredstava, dok je peti u fazi pripreme. Kontrole rada zaposlenica odvijaju se redovno svakog mjeseca pri obilasku krajnjih korisnika.
Kroz promotivne aktivnosti (konferencije, radijske emisije, radijske spotove, plakate, letke, brošure, majice, pregače, vrećice, blokove i olovke, objave na web-stranici www.susjede-sinj-otok.com) pripadnice ciljanih skupina, krajnji korisnici usluga i javnost senzibilizirani su o samom projektu, ciljevima, ciljanim skupinama, aktivnostima i očekivanim rezultatima. Partneri na projektu su LAG Cetinska krajina, Centar za socijalnu skrb Sinj i Hrvatski zavod za zapošljavanje, Regionalni ured Split.