Od prošlog tjedna u 5. osnovnoj školi Bjelovar s radom je počela grupa za predškolsku djecu pod nazivom AT vrtić. Vrtić će raditi pet dana u tjednu u trajanju od tri sata na dan, a za šestero mališana, koliko ih je trenutačno upisano, bit će zaduženi stručnjaci na edukacijsko-rehabilitacijskom polju te pomoćni djelatnik za skrb i njegu, uz potporu cjelokupnog stručnog edukacijsko-rehabilitacijskog tima škole.
Sustav od rane faze vrtića
Grad Bjelovar će sufinancirati plaće i putne troškove djelatnika vrtića koji će biti zaposleni na pola radnog vremena u trosatnom programu. Do kraja godine tako će se izdvojiti oko 40 tisuća kuna, a u sljedećoj je u proračunu predviđeno 136 tisuća kuna za tu namjenu. Roditeljska participacija iznosi 100 kuna na mjesec.
Tako 5. osnovna škola Bjelovar prvi put uvodi poseban program za djecu predškolske dobi s teškoćama u razvoju, u dobi od tri godine do polaska u osnovnu školu.
Velika je to pomoć roditeljima koji su do sada gotovo svakodnevno putovali u druge gradove na rehabilitaciju, istaknuo je gradonačelnik Dario Hrebak prilikom posjeta 5.osnovnoj školi.
– Bjelovar je grad s više od 40 tisuća stanovnika i sramotno je što prije nismo imali takav vrtić, ali nećemo stati na ovom projektu jer upravo ovih dana s radovima kreće senzorna soba i senzorno igralište u Dječjem vrtiću Bjelovar. Želimo uspostaviti sustav od rane faze do vrtića, pa sve do školske dobi – naglasio je Hrebak i dodao da će Grad Bjelovar pokriti sve troškove djelatnika koji će raditi u AT vrtiću u 5. osnovnoj školi.
Također, podsjetio je i kako je početkom godine Grad u toj školi već osigurao senzornu sobu, a slična će uskoro, uz senzorno igralište, osvanuti i u Dječjem vrtiću Bjelovar upravo kao pomoć djeci s poteškoćama u razvoju.
‘Ovo puno znači našoj djeci’
Ovim projektom iznimno je zadovoljna majka četverogodišnjeg Lea, Tea Šimunović, koja je do sada sina morala voditi na vježbe u Pulu, Zagreb i Vrbovec.
– Moj sin ima četiri godine i dijagnozu Downovog sindroma, a operirano mu je i srce. Do sada smo svaka tri mjeseca išli u Pulu, jednom tjedno idemo u Zagreb. Borili smo se s protokolom i neprekidnim putovanjima pa je sreća što se ovo pokrenulo u Bjelovaru neizmjerna. Ovo će puno značiti našoj djeci jer s njima treba raditi da bi se nešto postiglo i vjerujem da smo sada na pravom putu – kazala je Tea Šimunović.
AT vrtić koristit će i djeca iz obližnjih općina, pa je tako načelnik općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić podržao projekt jer s područja njegove općine već je upisano jedno dijete kojemu je takva usluga potrebna.
Prvom danu AT vrtića prisustvovali su i zamjenica gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec te Ivan Kovačić, načelnik općine Veliko Trojstvo koja se uključila u sufinanciranje vrtića za djecu sa svog područja.