Već više od mjesec dana, a osobito od 14. ožujka, kada su otkrivena prva dva slučaja zaraze koronavirusom, u Osječko-baranjskoj županiji provodi se niz mjera i aktivnosti na prevenciji i sprječavanju širenja ove bolesti.
Isključivo telefonom
Županijski stožer civilne zaštite svakodnevno se sastaje te donosi mjere kojima reagira na aktualno stanje, a pogotovo nastoji utjecati na moguća buduća događanja. Ipak, uvijek je na prvom mjestu poziv baš svim građanima na odgovorno ponašanje te pridržavanje preporuka i mjera zaštite koje su naložili županijski i nacionalni stožeri.
Situacija se znatno promijenila od četvrtka, 19. ožujka, kada su odlukom Stožera civilne zaštite RH zabranjena javna okupljanja i sportski događaji, obustavljen rad ugostiteljskih objekata i prodavaonica, osim prehrambenih i ljekarni, zatim sportskih i rekreacijskih centara, kao i vjerska okupljanja, a na snazi je i privremena zabrana kretanja osoba preko graničnih prijelaza.
U takvoj situaciji važno je znati kome se trebaju javiti građani zbog sumnje na zarazu. Posebne ambulante za pregled bolesnika pod sumnjom na zaraženost koronavirusom u domovima zdravlja Osijek, Đakovo, Beli Manastir i Đurđenovac rade 24 sata, a brojevi telefona posebnih ambulanti nalaze se na internetskoj stranici Osječko-baranjske županije.
U posebne ambulante ili nadležnom liječniku obiteljske medicine radi upute o daljnjem postupanju telefonom se javljaju osobe koje imaju simptome, odnosno kašlju, imaju povišenu temperaturu, kratak dah ili osjećaj slabosti te koje su unazad 14 dana boravile u područjima koja su u većoj mjeri zahvaćena koronavirusom, bez obzira na to imaju li simptome ili ne.
Upozoriti na samoizolaciju
Epidemiologu Zavoda za javno zdravstvo na broj telefona 031/225-717 javljaju se samo osobe koje su bile u izravnom kontaktu sa zaraženim osobama.
KBC Osijek prima potencijalne bolesnike isključivo na preporuku epidemiologa Zavoda za javno zdravstvo, a osobe koje nije uputio Zavod neće biti primljene.
Hitna medicinska pomoć obavlja prijevoz osoba sa sumnjom na koronavirus prema nalogu Zavoda za javno zdravstvo s medicinskim osobljem s adekvatnom zaštitom od koronavirusa.
Ako bolesnik koji se nalazi u samoizolaciji pozove hitnu medicinsku pomoć i ne prijavi da se nalazi u samoizolaciji te hitna pomoć izađe na intervenciju bez zaštitne opreme, dovodi u rizik medicinski tim koji se može zaraziti koronavirusom te nakon intervencije mora 14 dana u izolaciju.
Time se ugrožava zdravlje medicinskog osoblja, smanjuju kapaciteti medicinskog osoblja te narušava redovna djelatnost zbrinjavanja drugih životno ugroženih pacijenata. Osoba koja je zatajila samoizolaciju bit će sankcionirana.
Nitko od nas u ovome nije sam, čuvajmo i sebe i druge! – poručuju iz Županije.