Energetska obnova zgrada 19 osnovnih i srednjih škola, kojima je osnivač Osječko-baranjska županija, završena je prije mjesec dana, a ujedno je počela obnova još 30 školskih objekata, kao i domova za starije i nemoćne osobe u Osijeku i Belom Manastiru, zdravstvenih stanica Magadenovac i Budimci te Opće bolnice Našice. Vrijednost završenih projekata je 62 milijuna, a novih gotovo 117 milijuna kuna. Sve projekte sa 60 posto sredstava financira Europska unija, a ostala sredstva osigurana su iz državnog proračuna putem Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te iz županijskog proračuna.
Golema ušteda
– Završili smo jedan ciklus energetske obnove objekata kojima je županija osnivač, govorimo o osnovnim i srednjim školama, domovima zdravlja i domovima za stare i nemoćne, a odmah smo pokrenuli novi, još većeg opsega i dvostruko veće vrijednosti. Najveća završena investicija je zgrada Graditeljsko-geodetske škole u Osijeku čija je obnova vrijedna više od 10 milijuna kuna. Od novih projekata najveći je osječki Dom za stare i nemoćne, gdje će se obnoviti sve tri zgrade, a investicija je vrijedna više od 12 milijuna kuna. Svi bi objekti trebali biti završeni do 2021. godine. Za pripremu i provedbu projekata zadužen je županijski Upravni odjel za investicije, razvojne projekte i projekte EU – kaže župan Ivan Anušić.
Ušteda na energentima na godišnjoj razini za završenih 19 zgrada iznosit će oko 2,8 milijuna kuna, a za novih 35 objekata još oko četiri milijuna kuna, što su značajna sredstva koja je do sada za održavanje izdvajala Županija.
– Uz ostale korisne učinke energetske obnove, za Osječko-baranjsku županiju kao osnivača bitna je velika ušteda u režijama, struji, grijanju i hlađenju, a ponovno zadržavamo primat u broju i financijskim sredstvima koja su uložena u ove projekte – naglasio je župan.
– Osim toga što smo učinili ugodniji boravak u školi i održavanje same nastave, kao i rad nastavnom i ostalom osoblju, od derutnog stanja smo spasili značajan broj javnih objekata. Pojedini objekti bili su stariji od 60 godina, a najstariji čak 90 godina. Proteklih 20-30 godina bilo je vrlo malo investicija u održavanje samih objekata, koji danas, nakon obnove, izgledaju zaista reprezentativno – navodi pročelnica Upravnog odjela za investicije, razvojne projekte i projekte EU Nataša Tramišak. Dodaje kako je Osječko-baranjska županija jedna od rijetkih koja je projekte završila u predviđenom roku, s obzirom na nedostatak građevinskih radnika u cijeloj Hrvatskoj. Zadovoljstvo zbog obnovljenih škola iskazali su i ravnatelji i djelatnici.
Bolji uvjeti rada
– Izrazito smo zadovoljni uvjetima za rad koje smo dobili nakon energetske obnove, mogu sa sigurnošću reći da kao škola možemo stati uz bok puno novijim i modernijim školama u Hrvatskoj – ističe Danijel Slobođanac, ravnatelj OŠ Milka Cepelića iz Vuke.
Voditeljica praktične nastave u Graditeljsko-geodetskoj školi u Osijeku Mioš kaže kako je obnova njihove škole bila najkompleksnija.
– Naša je škola sagrađena prije 40 godina i zaista je trebala nova ulaganja. Uloženo je više od 10 milijuna kuna, a rezultat toga je ušteda toplinske energije od čak 82 posto – kazala je ona.
Ukupan iznos ta 54 projekta je 178,934.228 kuna, a sudeći po intenzitetu kojim županija prijavljuje i realizira projekte energetske obnove, očekivati je da će i ove godine u Slavoniju doći Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivi razvoj "Obnovimo Hrvatsku".