Kakve programe nude škole koje obrazuju za obrtnička i industrijska zanimanja, mogu li se dobiti stipendije, kakvi su izgledi za zapošljavanje... To su neka od pitanja o kojima su se na drugom Sajmu obrtničkih i industrijskih zanimanja “Želim biti majstor” u Slavonskom Brodu mogli informirati učenici završnih razreda osnovnih škola. Održane su demonstracije, radionice i revije na kojima su predstavnici strukovnih škola iz Slavonskog Broda i Nove Gradiške, tvrtke i obrtnici predstavili svoju ponudu.
– Mi ne promoviramo samo svoje škole, nego i stabilnu gospodarsku budućnost. Naša zanimanja su vrlo tražena na tržištu rada. Raduje me što su to prepoznali i lokalni poslodavci, jer teško je nekome promovirati težak i marljiv rad ako iza njega ne stoje financijski rezultati – kaže ravnateljica brodske Obrtničke škole Anita Holub.
Kako je interes za obrtnička i industrijska zanimanja manji od potreba tržišta, sajmovi su dobra prilika za privlačenje mladih. Mnoga od tih zanimanja su deficitarna i nude mogućnost zaposlenja odmah po izlasku iz školskih klupa.
– S ponosom mogu reći da smo ove godine, što je danas rijetkost, postigli i veću kvotu. Planiramo upisati osam razreda u trogodišnje programe i nadamo se da će taj broj biti popunjen. Danas prezentiramo dio zanimanja koje imamo u pet sektora - strojarstvu, obradi drva, obradi tekstila, ugostiteljstvu i trgovini – kazao je Mijo Matošević, ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Nova Gradiška.
Brodsko-posavska županija ove je godine pripremila drugačiju strukturu upisa u srednje škole, uzevši u obzir potrebe tržišta rada. Resornom ministarstvu proslijeđen je prijedlog za povećanje upisnih kvota u strukovnim školama.
– Povećali smo upisne kvote za bravare i zavarivače – kazala je Anica Vukašinović, pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, sport i kulturu.