U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji svaki peti stanovnik stariji je od 65 godina, a briga i skrb o toj skupini stanovništva jedan je od prioriteta Županije. U skladu s tim Bjelovarsko-bilogorska županija provodi niz projekata čiji je cilj poboljšanje kvalitete njihova života.
Zaposleno osam ljudi
Jedan od takvih projekata europski je projekt “Pletenica života – faza II“ čija su ciljana skupina osobe treće životne dobi i u sklopu kojeg su organizirani dnevni boravci u Velikom Grđevcu i Velikom Trojstvu kao mjesta okupljanja, druženja i organiziranja aktivnosti. Projekt je vrijedan 1.5 milijuna kuna, a nositelj mu je Bjelovarsko-bilogorska županija. Provodi ga u suradnji s partnerima, a to su Pomoć u kući starijim osobama Općine Veliko Trojstvo i Centar za pomoć i njegu u Općini Veliki Grđevac. Sredstva za projekt koji će se provoditi 2 godine u potpunosti su bespovratna, a dodijeljena su iz Europskog socijalnog fonda i državnog proračuna. Projektom “Pletenica života – faza II“ koji je započeo u listopadu prošle godine obuhvaćeno je 110 osoba. Riječ je o osobama starije životne dobi, osobama s invaliditetom te članovima obitelji uključenih u projektne aktivnosti, dok je projektom zaposleno 8 osoba.
– Puno mi znači što mogu doći u dnevni boravak, družimo se i lijepo nam je. Dolazim svaki tjedan, bavim se ručnim radom, konkretno štrikanjem. Puno mi znači da u ovim godinama mogu dobiti podršku i potrebnu uslugu. Od svega mi najviše znači razgovor – objasnila je važnost ovog projekta jedna od korisnica Anđelka Maljak iz Velikog Grđevca. Dok su 4 osobe zaposlene za upravljanje projektom i administraciju, 4 osobe zaposlene su za rad s korisnicima, odnosno u svakom dnevnom boravku bit će po 2 osobe koje su važan dio njihove svakodnevice. U sklopu projekta osigurana su i 2 automobila, po jedan za svakog partnera, kako bi se korisnike iz njihovih domova dovezlo u dnevni boravak. Ključeve jednog vozila ovih dana je u Velikom Grđevcu uručio bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.
Osnovne usluge
– Naša županija ima veliki broj stanovnika treće životne dobi, točnije svaki peti stanovnik ima iznad 65 godina. Mnogi su sami i nemaju od koga dobiti potrebnu pomoć. Novo moderno vrijeme razdvaja obitelji, djeca se često presele u neka druga mjesta, gradove, pa čak i države. Možda bi im i pomogli, no to jednostavno fizički nije moguće. Ključno je da starijim sugrađanima osiguramo barem osnovne usluge koje će im biti od velikog značaja, poput nabavke potrepština, kuhanja ručka, cijepanja drva i slično. Kroz ovaj projekt napravljen je i dodatni iskorak, a to je uključenje naših sugrađana u društvo i životne aktivnosti koje ne mogu sami obavljati. Korisnicima će biti pružena pomoć, moći će se družiti, slušat će predavanja u dnevnom boravku. To će im omogućiti ljepši život, posebno sada u vrijeme epidemije. Ovaj program omogućava ono što je najvažnije, a to je da ljudi ostanu tamo gdje žive. Naravno, sve aktivnosti odvijat će se sukladno propisanim epidemiološkim mjerama – zaključio je župan Damir Bajs.