Izrael je zemlja u kojoj oko 8,5 milijuna stanovnika uglavnom živi na pustinjskom, slanom tlu. No to je u poljoprivrednom smislu ipak pretvorio u prednost.
Izraelci su postali lideri u području poljoprivredne proizvodnje u pustinji, navodnjavanju kap po kap i desalinizaciji. Dijelovi pustinje pretvoreni su u poljoprivredna polja i pošumljena područja, a izraelska kompanija Natafim postala je najveća globalna kompanija za navodnjavanje. Gotovo sva se voda reciklira, a dio se koristi i više puta za različite namjene. Primjerice, u pustinji se u bazenima slane vode uzgaja riba za komercijalnu proizvodnju.
Klimatski ekstremi
Nakon što se voda iskoristi za uzgoj ribe, upotrebljava se za navodnjavanje datulja i maslina i tako se smanjuje potrošnja vode u poljoprivredi. S obzirom na klimatske ekstreme koji se sve češće pojavljuju, u današnje vrijeme nitko ozbiljan ne pokreće poljoprivrednu proizvodnju bez temeljite razrade sustava navodnjavanja, jer uz pomoć najsuvremenije tehnologije poljoprivrednici brzo i isplativo mogu povećati proizvodnju hrane.
“Primjena novih tehnologija u poljoprivredi” seminar je održan u Zadru, u organizaciji Veleposlanstva Države Izrael i Zadarske županije te u suradnji s Israel Export Institute i HGK ŽK Zadar. Sudionici seminara čuli su mnogobrojne sjajne primjere, poslovna i tehnološka rješenja izraelskih tvrtki iz domene poljoprivrede, a prikazane su i prezentacije o stakleničkoj tehnologiji, navodnjavanju, proizvodnji maslinova ulja, mljekarstvu i zaštiti bilja.
Zamjenica veleposlanice Izraela u Hrvatskoj Irit Shneor već godinama radi na unapređenju odnosa između Hrvatske i Izraela te je velikim dijelom zaslužna za dovođenje izraelskih agrarnih stručnjaka u Hrvatsku, kao i niz drugih poslovnih događanja koje izraelsko veleposlanstvo podupire. U razgovoru nam je otkrila kako je jedna gotovo pustinjska zemlja poput Izraela uspjela postati vodeća zemlja po pitanju poljoprivredne tehnologije.
Odlična suradnja
– Poljoprivreda je uspješna priča naše dugotrajne borbe protiv nepovoljnog zemljišta i klimatskih uvjeta. Više od polovice tla u Izraelu je suho ili polusuho, a prirodna vodoopskrba nije dovoljna. Unatoč tome, otkada se 1948. godine Izrael uspostavio do danas, zemlja je utrostručila svoj teritorij korišten za poljoprivredu i proizvodnja se povećala za 16 puta. Danas Izrael uspijeva zadovoljiti 95% potrebe za hranom – kazala je Shneor.
Zamjenik zadarskog župana Šime Mršić zahvalio je Izraelcima na odličnoj suradnji i pomoći ističući da su Zadarskoj županiji projekti na području poljoprivrede i navodnjavanja iznimno važni.
– Ti projekti su razvojni potencijal koji treba pravilno iskoristiti. Zadarska županija razvoj poljoprivrede vidi kao jedan od strateških interesa, a osobiti potencijal prepoznaje u razvoju proizvodnje povrća. Zato nam je veliko zadovoljstvo što možemo razmijeniti iskustva s najboljima – rekao je zamjenik župana Šime Mršić i zahvalio Izraelcima na vrijednoj donaciji.