Mljet je oduvijek svojim prirodnim ljepotama izazivao maštu i znatiželju putnika. Turistička ponuda Mljeta za domaće je goste predstavljena u brošuri „Mljet – mistična oaza“ s opisom otoka, tematskih staza Babinog polja, Austrijskog puta i ostalih prirodnih i kulturnih ljepota najšumovitijeg otoka Jadrana. Možete je preuzeti u elektronskom obliku.
Staza uz stari potok
Brošura je tiskana u sklopu projekta „Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija“ u svrhu promocije uređenih pješačkih staza centralnog dijela Mljeta.
Tako Put maslina, dug 20 kilometara, počinje u Babinom Polju, a vodi do Odisejeve špilje kroz stogodišnje maslinike. Staza „Sakralno blago Babinog polja“ je kratka i kružna, prolazi kroz mjesto Babino Polje, a vodi do crkava i kapelica koje svjedoče kršćanskoj tradiciji otoka od 11. stoljeća. Put suhozida je 500 metara duga staza kroz krajolik kojeg oblikuju polja i suhozidi čineći jedinstvenu kulturnu i prirodnu baštinsku cjelinu. Trasa uključuje i jezgra zaseoka Ocinje i Zabrežje s voltima iz 15. stoljeća.
– Staza „Izvori vode – stari potok“ prati potok s koritom u kamenu koji nerijetko presuši i svjedoči o važnosti vode za poljoprivredne djelatnosti na području Babinog polja od srednjeg vijeka do danas – istaknuo je načelnik Općine Mljet Đivo Market i dodao kako je cilj uređenja tematskih staza i Austrijskog puta predstaviti bogatu baštinu Otoka i osigurati dulji boravak gostiju.
Osim tematskih staza Babinog polja, uređeno je 850 metara Austrijskog puta između naselja Sobra i Babino Polje.
„Putevima prošlosti“
Uređuju se i Zavičajna kuća Dubrovačko primorje, Gradski muzej Korčula smješten u palači Ismaeli-Gabrielis i Muzej zlata i srebra Smokvica.
Cilj projekta je stvaranje i promocija kulturne i etnografske ponude Dubrovačko-neretvanske županije pod zajedničkim nazivom „Putevima prošlosti“. Ukupna vrijednost projekta je 33,872.704 kune, od čega su bespovratna sredstva 27,748.345 kuna. Projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj.