Gimnazija Nova Gradiška ove godine obilježava jubilarnu stotu obljetnicu rada i postojanja. Tijekom ovog dugog razdoblja škola je ostavila neizbrisiv trag i utjecaj u društvu, kao i njezini učenici, kasnije vrhunski stručnjaci u raznim područjima života, književnici, umjetnici, znanstvenici...
Novogradiška Gimnazija kao obrazovna ustanova kroz svoju stogodišnju povijest bila je izložena raznim izazovima, od svjetonazorskih i prosvjetiteljskih do političkih.
Održane brojne radionice
Današnji razvoj i napredak Gimnazija duguje ravnateljici prof. Ljiljani Ptačnik i njezinim djelatnicima, koji uz podršku lokalne i regionalne samouprave stvaraju uvjete za obrazovanje primjereno vremenu u kojem živimo.
– Gimnazija Nova Gradiška njeguje i promiče prosvjetne, kulturne, humanističke i etičke vrijednosti i predstavlja duhovno izvorište novogradiškoga kraja. U proteklih sto godina koliko postoji mogli bismo nabrojiti desetke uspješnih znanstvenika, umjetnika, kulturnih i političkih djelatnika koji su potekli iz ove ustanove i zadužili ne samo naš kraj nego i cijelu Hrvatsku, a mnogi su poznati i izvan granica naše domovine – istaknula je, između ostalog, ravnateljica Ptačnik.
U sklopu obilježavanja ove vrijedne obljetnice održane su brojne interaktivne radionice. Predstavljeni su projekti “Vode novogradiškog kraja”, “Život iz Zemlje” i “Teorija velikog praska” kojima su zadivljeni bili kako učenici tako i profesori i roditelji, koji nisu znali što se iza projekata krije i na čemu su njihova djeca marljivo radila.
Predstavljeno je i posebno izdanje poznatog gimnazijskog časopisa “Zvono” koje je tijekom godina mijenjalo svoj oblik, iz tiskanog postalo digitalnim, iz crno-bijelog postalo u boji, ali i dalje ostalo iste forme i jednako zanimljivo kao i prvog dana. Mlade snage Gimnazije pod mentorstvom profesorice Silvije Nikiforov ne samo da su sve od sebe dale u izradi rođendanskog izdanja, već su pripremile i radijsku emisiju. Na svečanoj sjednici Nastavničkog vijeća slavljenicima su, među ostalima, čestitali i pomoćnici ministrice znanosti i obrazovanja Lidija Kralj i Vlado Prskalo te brodskoposavski župan Danijel Marušić, koji je također prisustvovao programu obilježavanja.
– Čast mi je biti dio mozaika ove Gimnazije, surađivati sa svima vama. Želim vam još puno sretnih, radosnih i plodonosnih godina. Brodsko-posavska županija učinit će maksimum kako bi učenici i profesori trajno stjecali znanja u ovoj našoj staroj novogradiškoj ljepotici – poručio je župan Marušić.
Prvi upravitelj Kušmišević
Prvi upravitelj novogradiške Gimnazije bio je prof. Juraj Kušmišević. Bila je to jedina srednjoškolska ustanova na širem području zapadne Slavonije koju su, osim učenika iz novogradiškog kraja, pohađali i učenici s područja Novske, Bosanske Gradiške, Pakraca i Kutine.
Danas je to škola koja se ističe po osobitim aktivnostima učenika i nastavnika, a rezultati se očituju u projektima koje realiziraju i u uspjesima njezinih učenika i nastavnika. Tolerancija, humanost, ljudska prava i zaštita prirode vrijednosti su koje u školi promiču niz godina.