Na 8. Međunarodnoj konferenciji o biomasi i obnovljivim izvorima energije, održanoj u Zagrebu, sudjelovao je i župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić, koji je govorio o važnosti spačvanskog bazena. Na skupu je bilo riječi o tome kako bolje iskoristiti obnovljive izvore energije za dalji regionalni razvoj. Uz iznošenje aktualne situacije u sektoru, razmjeni mišljenja predstavljene su i najnovije tehnologije, ali je ipak poseban naglasak stavljen na energetskim politikama EU-a, direktivi RED II te tržišnom položaju biomase i drvnih goriva.
Osigurano tržište
Župan Galić istaknuo je kako je spačvanski bazen na prostoru Vukovarsko-srijemske županije najvredniji šumski resurs Hrvatske koji je jedinstven i u Europi sa svjetski poznatim i cijenjenim slavonskim hrastom – lužnjakom, s najkvalitetnijim primjercima upravo iz spačvanskog bazena. U isto vrijeme Uprava šuma Vinkovci sa šumarijom Otok najvažnija je Uprava šuma pri Hrvatskim šumama koja već godinama donosi uvjerljivo najveću dobit u usporedbi s ostalim upravama šuma.
– Sa strateškim razvojnim resursom – spačvanskim bazenom i slavonskim hrastom, s najvećom drvnom industrijom u Hrvatskoj, Spačvom d.d., s više od 850 zaposlenih na prostoru Vukovarsko-srijemske županije radimo na održivom razvoju i povećanju konkurentnosti baziranom na pametnom i održivom korištenju vrijednog drvnog šumskog resursa, od trupca do finalnog proizvoda – rekao je Galić.
Dodao je i kako su mali, srednji i veliki drvoprerađivači s područja Vukovarsko-srijemske županije okupljeni u Drvni klaster Slavonski hrast, a predvođeni Spačvom, u posljednje dvije godine otvorili više od 300 novih radnih mjesta. S postojećim prerađivačkim kapacitetima u finalnoj proizvodnji plan je do sljedeće godine otvoriti još 200 novih radnih mjesta.
– Imamo finalne proizvode i osigurano tržište, dostatne prerađivačke kapacitete za svu lokalnu sirovinu, međutim suočeni smo s činjenicom da i dalje trupci odlaze izvan naše županije i da se količine sirovine za naše drvoprerađivače ponovno smanjuju. To znači otpuštanja umjesto planiranih zapošljavanja. Pametno i održivo korištenje drvnom sirovinom moguće je samo ako se lokalnom sirovinom koristi lokalna drvna industrija u skladu s direktivama i strategijama EU, RH i u skladu s Deklaracijom Skupštine Vukovarsko-srijemske županije – rekao je Galić. Kazao je i kako izgradnja kogeneracije ima opravdanje kod postojećih drvnih industrija zato što već postoji drvni ostatak.
Proizvodi se električna energija, toplina se koristi u preradi drva cijele godine, a kao sirovina dijelom se koristi postojeći drvni ostatak iz vlastite proizvodnje.
Bez dozvole za kogeneraciju
Govoreći o ovoj temi, upozorio je i na to kako je Spačva d.d. primjer kaskadne uporabe drva s visokom iskoristivosti sirovine i učinkovitosti proizvodnje – od furnira, preko vrata, podova, peleta, pa sve do drvnog ostatka za vlastite kotlovnice. Ta ista drvna industrija, s finalnim proizvodima i visokim stupnjem iskoristivosti i učinkovitosti, ne može dobiti dozvolu za kogeneraciju.