Na Dan planeta Zemlje, a povodom obilježavanja 60. obljetnice proglašenja špilje Vindije zaštićenim paleontološkim spomenikom prirode, u Županijskoj palači u Varaždinu dodijeljene su nagrade, posebne pohvale i zahvalnice najuspješnijima na likovnom natječaju za djecu predškolske dobi i učenike osnovnih škola "Moj doživljaj špilje Vindije".
Najbolji radovi
U kategoriji predškolskog uzrasta najboljim je proglašen rad Lare Šestak iz vrtića Dječji svijet iz Varaždina, čija je mentorica Nataša Gotal, dok je u kategoriji prvog do četvrtog razreda osnovne škole prvo mjesto osvojio Vito Dukarić, učenik 2. razreda OŠ Andrije Kačića Miošića Donja Voća, čija je mentorica Zdenka Godinić. U kategoriji viših razreda osnovne škole prvo mjesto podijelili su Krešimir Šmintić, učenik 7. razreda OŠ Izidora Poljaka Višnjica, i Ena Mališa, učenica 7. razreda OŠ Tužno.
– Iznenadilo me što sam osvojio prvo mjesto jer sam mislio kako jako puno učenika isto ima lijepe radove, pa sam očekivao da ću biti treći ili četvrti – rekao je Krešimir Šmintić.
Njegova i Enina mentorica je Jadranka Kučar, a upravo je ona proglašena najboljom mentoricom likovnog natječaja s obzirom na to da je, uz dva prva mjesta, još četvero njezinih učenika primilo posebne pohvale, pa joj je uručena i posebna nagrada.
Likovni natječaj organizirala je Javna ustanova Priroda Varaždinske županije u suradnji s Varaždinskom županijom. Na natječaj su pristigla čak 103 kreativna i maštovita rada iz 15 dječjih vrtića i 11 osnovnih škola, a župan Anđelko Stričak i ravnateljica Javne ustanova Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar uručili su im nagrade, pohvale i zahvalnice.
– Djecu u vrtićima i osnovnim školama željeli smo potaknuti da promišljaju o špilji Vindiji te njezinoj vrijednosti i važnosti, a s obzirom na velik broj radova, čini mi se da smo u tome uspjeli. Važno je da djeca budu svjesna važnosti prirodne i kulturne baštine koja se nalazi u njihovu zavičaju – rekla je Sanja Kopjar.
Špilja Vindija zasigurno je jedan od najznačajnijih lokaliteta u svijetu kad su u pitanju znanstvena istraživanja ljudskog DNK, napomenuo je župan Anđelko Stričak.
Vindija unutar Parka prirode
– Upravo je to jedan od razloga zbog kojeg smo u ovoj godini, u kojoj obilježavamo 60. obljetnicu proglašenja špilje Vindije zaštićenim paleontološkim spomenikom prirode, organizirali ovaj likovni natječaj za naše najmlađe. Do kraja godine nastavljamo s nizom programa i aktivnosti u čast špilje Vindije, a u planu je i izdavanje monografije. Vjerujem da vam je poznato i to da bi špilja Vindija trebala biti unutar parka prirode Ivanščica, Strahinjčica, Maceljska i Ravna Gora, koji će se najvjerojatnije zvati Zagorske gore – otkrio je župan.