Koje će projekte u bliskoj budućnosti provoditi Republika Hrvatska i jedinice lokalne samouprave? – pitanje je na koje ćemo odgovor dobiti vrlo brzo, nakon što se javno predstave nacionalna, županijske te strategije razvoja općina i gradova.
Za RH 22 milijarde eura
U pitanju je strateški razvojni period od 2021. do 2027. godine uklopljen u kohezijsku politiku Europske unije, odnosno višegodišnji financijski okvir i plan oporavka koji EU nudi zemljama članicama. Dvadeset dvije milijarde eura okvirni je iznos namijenjen Republici Hrvatskoj s navedenim smjernicama iz EU, ali bez preciznih ili konkretnih omjera i iznosa financiranja različitih gospodarskih grana. Tako je i distribucija novca prema županijama i općinama, odnosno gradovima, još uvijek bez konkretnih podataka. No vrlo brzo ti će podaci postati dostupni i javni, kao dio novog programskog razdoblja i strateškog razvoja, ističu iz virske lokalne uprave.
– Ono što znamo jest strateški okvir za novo programsko razdoblje te smo temeljem njega već napravili draft verziju strategije razvoja Općine Vir, ali ćemo pričekati s predstavljanjem konačne verzije. Prvo će se do kraja listopada predstaviti nacionalna strategija, potom do kraja ove godine i županijska, a onda i naša. Kada se bude distribuirao novac za projekte, važno je biti usklađen sa županijskim i nacionalnim programima – kaže zamjenik načelnika Općine Vir Antonio Vučetić.
Ključni virski strateški projekti poznati su otprije, a riječ je prije svega o projektu uređenja obalnog pojasa otoka, centra, javnih i drugih sadržaja, odnosno koncepta pomorske prometne povezanosti, što zahtijeva primarnu usklađenost s razvojnim projektom Zadarske županije. Kompletno podizanje vodovodne i kanalizacijske mreže na cijelom otoku, također je dio iste programske priče, ističu s Vira. – Ako se projekt nalazi u županijskim i nacionalnim programima, veća je vjerojatnost kako će za taj projekt biti odobrena europska sredstva – dodaje Vučetić, uz napomenu kako Općina Vir u svojemu strateškom promišljanju razvoja otoka ima još jednu razinu usklađenosti, a to je s područjem mikroregije u kojoj su još Nin, Privlaka i Vrsi.
– U dogovoru s našim partnerima iz mikroregije razvijamo zajedničku strategiju razvoja. Smatramo kako je veoma važno imati usklađene planove i ciljeve za ovaj dio županije, a ujedno je realizacija kapitalnih projekata učinkovitija u aglomeracijskim okvirima. Na primjer, za cijelu mikroregiju dovoljan je jedan projekt uvođenja širokopojasne Internet infrastrukture, umjesto da se svaka od naših općina zasebno kandidira – ističe virski zamjenik načelnika.
Iz tih je razloga Vučetić zajedno s direktorom komunalnog poduzeća Vir održavanje Marinom Radovićem sudjelovao na nedavno održanoj konferenciji u Zadru “Prilike i izazovi za Republiku Hrvatsku u novoj Kohezijskoj politici 2021. – 2027.”
Cilj ove konferencije bio je predstavljanje dosadašnjih postignuća kohezijske politike u Hrvatskoj te što preciznije razumijevanje novog programskog razdoblja kohezijske politike i njegova uloga u europskom planu oporavka.
Gotovi s poslom
– Predstavnici Ministarstva skrenuli su pozornost na potrebu početka planiranja projekata, odnosno što bržeg završetka tog procesa. Mi smo s tim poslom već gotovi, pa sada čekamo da se predstave nacionalni i županijski programi razvoja kako biste uskladili te potom predstavili naš – zaključio je Vučetić.
Konferenciju u Kneževoj palači organizirali su Agencija za razvoj Zadarske županije Zadar Nova i Informacijski centar Europe Direct Zadar, uz prisutnost predstavnika Predstavništva Europske komisije u RH, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Zadarske županije, županijske Agencije za razvoj, županijske Ustanove za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije te drugih osoba iz javnog i privatnog sektora, istaknuli su iz virske lokalne uprave.