Za inovativnu i jedinstvenu poduzetničku ideju Grad Bjelovar nudi nagradu od 100.000 kuna, a na natječaj „Start-up Bjelovar 2018“ mogu se prijaviti građani cijele Hrvatske pod uvjetom da središte tvrtke bude u Bjelovaru. Natječaj traje od 1. ožujka do 1. travnja ove godine, a detalje su predstavili bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak i njegov zamjenik Igor Brajdić.
Nikad veći iznos
– Nezaposlenost u našem gradu je pala, ali nažalost zaposlenost gotovo da ne raste, stoga je ovaj projekt još jedna u nizu aktivnosti Grada usmjerenih povećanju zaposlenosti. Iznos novca predviđen za ulaganje u gospodarstvo i rast investicija nikada nije bio veći – kazao je Hrebak. Poručio je kako Grad želi biti prijatelj s investitorima te poziva sve zainteresirane da se jave u što većem broju jer, kaže, pametna ideja u Gradu Bjelovaru vrijedi više, točnije, 100.000 kuna. – Potrebno je mijenjati paradigmu u našem društvu. Ne možemo svi raditi u ministarstvima, gradskim upravama, županijama, mora se netko baviti i poduzetništvom jer ono stvara nove dodane vrijednosti – poručuje Hrebak.
Uz glavnu nagradu od 100.000 kuna Hrvatsko udruženje menadžera (HUM-CROMA) osigurat će i stipendiju za pohađanje CROMA EDUcare mini MBA programa, čija je vrijednost 22.500 kuna. Za tri start-upa koji budu u završnici natječaja HUM-CROMA i Poslovni anđeli – CRANE osigurat će besplatno mentorstvo u prvoj godini poslovanja. Sve dobitnike birat će povjerenstvo čiji su članovi renomirani hrvatski stručnjaci na polju poduzetništva. Riječ je o trojcu iz CRANE-a, odnosno poslovnih anđela, Saši Cvetojeviću, Hrvoju Prpiću i Davorinu Štetneru, s kojima će u povjerenstvu biti Vladimir Ferdelji i Esad Čolaković iz HUM-CROMA, kao i predstavnici banaka, bjelovarskog veleučilišta i riječkog ekonomskog fakulteta. Kazali su kako će njihov zadatak biti ocijeniti opis i viziju projekta, ali i među ostalim, originalnost, postojanje konkurencije, brzinu realizacije, kao i utjecaj na lokalno gospodarstvo.
– Netko će reći da 100.000 kuna nije puno za biznis. To je velik novac koji se može dobro iskoristiti i ako se to napravi, ima materijala za barem šest mjeseci rada, a ako u tih šest mjeseci ne možeš stvoriti samoodrživu tvrtku s dva do tri zaposlena, onda smo mi kao povjerenstvo zakazali. Ja, primjerice, taj novac nisam imao kada sam kretao, a puno bi mi značio – poručio je Cvetojević.
Hvalevrijedna inicijativa
S njime su se složile i njegove kolege rekavši kako u Hrvatskoj postoji dosta pravila koja ne idu na ruku poduzetnicima, ali ova je inicijativa dokaz da se i lokalno može raditi. – Grad Bjelovar daje primjer kako lokalne uprave mogu raditi brže od države. Iako država ne radi kako treba, gradovi mogu napraviti okruženje da ljudi žive bolje, a ne da čekamo samu državu da nešto postigne – kazao je Hrvoje Prpić naglasivši kako se on i njegovo dvoje kolega rijetko kada susretnu na istom projektu te kako je to znak da je inicijativa hvalevrijedna.