Županijska skupština Splitsko–dalmatinske županije jednoglasno je prihvatila prijedlog o davanju suglasnosti za kupnju CT uređaja za Dom zdravlja Splitsko–dalmatinske županije pa će jedan uređaj ići na Hvar, a drugi u Imotski.
Najnovija tehnologija
– U Hvaru je riječ o zamjeni postojećega uređaja, a u Imotskom se radiološka dijagnostika pojačava novim uređajem. Radi se o 128-slojnim CT-ovima, koji predstavljaju najnoviju tehnologiju – istaknula je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i demografiju Diana Luetić.
Zadovoljni su Imoćani i Hvarani, ali i ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije dr. Marko Rađa. Ističe kako se s ovim uređajima može dobiti kompletna radiološka dijagnostika.
– Ti uređaji imaju mogućnost snimanja srca te niskodoznog zračenja za probir na karcinom pluća i oni su stepenica do najboljeg uređaja koji postoje na tržištu. Primjerice, od Imotskoga do Splita je gotovo 100 kilometara pa definitivno postoji velika potreba za ovakvim uređajima diljem naše županije – navodi dr. Rađa.
CT uređaj na Hvaru star je 21 godinu i nekoliko je mjeseci u kvaru. Nova oprema u zaleđu Splitsko-dalmatinske županije također je itekako potrebna, a Imotski je najudaljeniji grad od Splita u kojemu će se instalirati vrijedni uređaji. Paralelno s nabavom uređaja postavlja se pitanje i liječničkoga kadra.
– Ni opremu nije jednostavno nabaviti, ali je s kadrom puno kompliciranije. Čitava Imotska krajina ima veliku sreću što ima mladu kolegicu koja je odlučila ostati i raditi u tim krajevima. To je kod nas poprilična rijetkost. Njoj će u ispomoć dolaziti kolege iz drugih dijelova naše županije – najavljuje ravnatelj Rađa.
Liječnica iz Zagreba
Radiološki odjel Doma zdravlja SDŽ-a radi na 12 odvojenih lokacija, a i u Makarsku uskoro stiže liječnica koja se odlučila preseliti iz Zagreba. Ona će također jednim dijelom pomagati imotskim liječnicima u očitavanju nalaza. Ravnatelj smatra da je budućnost što se tiče liječničkoga kadra ipak svijetla.
– Daleko najveći problem su određena područja županije u kojima nedostaje liječnika. Prvenstveno tu mislim na područje makarskoga primorja i otoka Hvara koji nemaju svoje djece koja idu u medicinske škole pa je teško animirati zdravstveni kadar da dođe živjeti i raditi na tom području. S Makarskom je lakše jer se može putovati iz Splita, ali je nezgodno putovati na Hvar. Veliki se napori ulažu kako bi se ljudima koji dođu sa strane i odluče se raditi na tim područjima osigurao adekvatan smještaj – navodi ravnatelj.
Natječaj za nabavu uređaja je u tijeku, a isporuka se očekuje krajem ljeta.