Zbog epidemije svraba dio učenika Graditeljske škole i korisnika Učeničkog doma pokraj škole u Čakovcu odbili su doći na nastavu. Tvrde da ih nitko nije obavijestio da se pojavio svrab, te da se boje da će se i oni zaraziti. U Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije potvrdili su da je u Učeničkom domu zabilježena epidemije svraba i da su djelatnici izašli na teren i poduzeli potrebne mjere. Razloga za paniku nema, kaže voditeljica epidemiološke službe Višnja Smilović.
Oglasila se danas i Graditeljska škola. "Svim zaposlenicima, učenicima i roditeljima donosimo priopćenje o mjerama opreza u slučaju pojave svraba. Iako svrab nije zdravstveno ugrožavajući, neugodna je pojava i važno je da se obrati pažnja na sljedeće što vam donosimo u službenom priopćenju Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije. Također se obavještavaju učenici da su poduzete sve preventivne mjere s ciljem sprečavanja širenja epidemije svraba i kako nema mjesta panici. Nastava će se odvijati po rasporedu", piše u obavijesti koja je tek danas osvanula na internetskoj stranici škole, iako na kraju piše da su mjere na snazi od ponedjeljka 20. studenog. U ponedjeljak 27. studenog u 18 sati u predvorju sportske dvorane Graditeljske škole Čakovec održat će se zajednički roditeljski sastanak za sve razredne odjele, na kojem će im liječnice Zavoda za javno zdravstvo objasniti sve činjenice vezanu uz svrab, kao i njegovo liječenje, poručuju.
Pet dana za obavijest
Svrab je neugodan svrbež koji se liječi kremom i ne ostavlja posljedice po zdravlje. Prenosi se kontaktom i preko odjeće, a liječi mazanjem posebnom kremom. Važno je i pridržavati se higijenskih pravila poput što češćeg pranja ruku, te oprati odjeću i posteljinu na što većim temperaturama. U ZJZ-u ističu da se ta parazitska bolest pojavljuje svake godine kao pojedinačni slučajevi ili manje, većinom obiteljske epidemije, posebno u hladnijem dijelu godine.
- Kontakt kože na kožu s oboljelim od klasičnog svraba smatra se rizičnim za prijenos bolesti ako je trajao od pet do 10 minuta, dok se kod norveškog svraba rizičnim smatra i kratkotrajno rukovanje. Redovito održavanje osobne higijene ne sprječava zarazu ako je postojao bliski kontakt s infestiranom osobom. Prosječno trajanje inkubacije je dva do šest tjedana, najdulje do osam tjedana, ali ako je došlo doreinfestacije simptomi mogu nastupiti od jednog do četiri dana od izlaganja zaraženoj osobi, ističe se u dopisu ZJZ-a, u kojem se upozorava da svrbež može potrajati i do dva tjedna nakon uspješno provedenog tretmana. Zaraženi učenik ne smije pohađati školu dok ne završi liječenje - upozoravaju u ZJZ-u.
Učenici su jučer međusobno na društvenim mrežama dijelili paničnu obavijest o pojavi "šuge", navodeći da se jedan učenik nije držao preporuka o karanteni i vratio se u Učenički dom u kojem boravi stotinjak učenika i studenata. Učenici pitaju zašto je školi trebalo pet dana da ih obavijesti o zarazi?
Provjerili smo koliko je zaraženih svrabom u Međimurskoj županiji bilo u 2016. godini. Zavodu za javno zdravstvo prijavljen je 71 slučaj. Najviše ih je, po 12, bilo u siječnju i veljači.