Izbornik
Naslovnica Gradovi Makarska
Jeda od najstarijih institucija

Gradska knjižnica Makarska obilježila stotinu godina postojanja

knjižnica
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
'Naša Gradska knjižnica je jedna starija dama, jer ovo je jubilej kojim se tek rijetke knjižnice mogu podičiti, ali istovremeno je i živa i mladenački živahna', poručila je ravnateljica Malfina Raffanelli

Gradska knjižnica Makarska u četvrtak je u prostorijama Glazbene škole obilježila je stotinu godina postojanja. Knjižnica je otvorena krajem listopada 1916. u jeku 1. svjetskog rata i spada među najstarije gradske institucije, a čini se da nakon stoljeća postojanja uskoro, prema svim najavama, dobiva i sasvim novi dom.

Obogaćeno s glazbenim točkama učenika Glazbene škole Makarska druženje je potrajalo puna dva sata, a u samom uvodu posjetitelje je pozdravila ravnateljica knjižnice Malfina Raffanelli, izvijestili su iz Grada Makarske.

Uskoro i nove prostorije

– Naša Gradska knjižnica je jedna starija dama, jer ovo je jubilej kojim se tek rijetke knjižnice mogu podičiti, ali istovremeno je i živa i mladenački živahna. Ovo danas je radna proslava stogodišnjice rada knjižnice, a nadam se da će ona svečana biti uskoro i u novim prostorijama – kazala je u uvodu Raffanelli.

Večer u dvorani Glazbene škole donijela je nekoliko vrlo zanimljivih predavanja. Tako je o prilikama u Makarskoj početkom 20. stoljeća izlagala Valentina Lasić, Ante Škrabić predstavio je crtice iz života prvog makarskog bibliotekara, znamenitog don Petra Kaera, dok je predavanje o suradnji galerije i knjižnice kao primjeru dobre suradnje kulturnih ustanova govorio ravnatelj Gradske galerije Antuna Gojaka Josip Karamatić. Možda najzanimljiviji dio večeri protekao je u vrlo interesantnom predavanju kojeg je pripremio knjižničar Marino Srzić.

Kroz naziv ‘Bibliotekarska topografija grada’, Srzić se na svoj način zahvalio svim velikim donatorima čije su knjige i ostavština praktički ‘sagradili’ Gradsku knjižnicu u Makarskoj. 

Vrijedni rariteti

Kroz Srzićevo predavanje spomenuta su i brojna imena zaslužnih donatora, poput Kažimira Ljubića, Vjekoslava Cezara Pavišića, Ivana Pavlinovića i Mihovila Pavlinovića, Ivu Lacmhana, Jakšu Ravlića, zatim obitelji Ivanišević, Alačević, Pavlović Lučić, Ivičević, Mrkušić i drugih. Pri samom kraju jučerašnjeg druženja, ravnateljica knjižnice predstavila je jedan mali, ali u svakom slučaju vrlo vrijedan dio knjiga s kojima se Gradska knjižnica Makarska danas ponosi, jer u pitanju su rijetka i uglavnom prva izdanja za koja bibliofili danas trebaju izdvajati velike novce kako bi ih nabavili.

– U pitanju je jedna malena izložba kako bi vam pokazali čime raspolažemo, dok nažalost za neku veću trenutno nemamo uvjeta - objasnila ja Raffanelli pokazavši nekoliko vrijednih rariteta, poput Matoševe ‘Vidike i putove’ iz 1907. godine, Nazorovu zbirku nacionalnih pjesama ‘Hrvatski kraljevi’ u prvom izdanju iz 1904. godine, njegovog Velog Jožu iz 1908. godine, Kranjčevićeve ‘Odabrane pjesme omladini’ objavljene 1909., zatim ‘Ištipanu hartiju’ Janka Polića Kamova iz 1907.,pa prvo izdanje Ogrizovićeve ‘Hasanaginice’ iz 1909. godine , časopis ‘Juriš’ Antuna Branka Šimića iz 1919. i mnoge druge.