Izbornik
Naslovnica Gradovi Čakovec
Socijalno poduzetništvo u Međimurju

Od otpadaka iz obućarskih tvrtki izrađuju torbice i rokovnike

Sajam društvenih poduzeća u Čakovcu
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
Na nas se gleda kao na običan d.o.o., a mi ne možemo cijenama konkurirati većim tvrtkama, kaže Andrea Vuković iz ACT Printlaba

Od otpadaka iz obućarskih tvrtki četvero zaposlenih u tvrtki “Naš izvor” proizvodi privjeske za ključeve, etuije za mobitele i ženske torbice. Ispočetka su ispipavali tržište, prodavali na sitno na sajmovima, a sad kreću u ozbiljniji posao. – Tvrtkama, gradovima i općinama ponudili smo naše proizvode kao odlične darove za poslovne partnere, pogotovo pred Božić i Novu godinu – kaže direktor tvrtke Milan Logožar. 

Šire se i u Zagreb

“Naš izvor” , kad se posao proširi, profit će uplaćivati svom osnivaču i vlasniku – Društvu distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec. Ta je udruga osnovala tvrtku s ograničenom odgovornošću prema Zakonu o trgovačkim društvima i danas je to jedno od rijetkih tzv. društvenih poduzeća u Hrvatskoj. Prema definiciji koju je sažeo Freer Spreckley, društveno poduzeće je ono koje je u vlasništvu svojih zaposlenika i članova lokalne zajednice, a vođeno je podjednako društvenim i komercijalnim ciljevima. Zapošljava najčešće osobe s invaliditetom, dugotrajno nezaposlene osobe i ostale koji se sami ne mogu snaći na tržištu rada.

Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL

“Naš izvor” zapošljava osobe s invaliditetom, a uz direktora Logožara, tu su i Vladimir Šarkanj, Igor Štefičar i Josip Štefulj. U Međimurju djeluje nekoliko društvenih poduzeća. Najveće je socijalna zadruga Humana Nova iz Čakovca, najpoznatija po skupljanju i recikliranju tekstila od kojeg šivaju odjeću. Zapošljava 16 osoba, od kojih je sedam s invaliditetom. Preselili su se iz Starog Hrasta u bivši autosalon u Mihovljanskoj, a proširili su se i u Zagreb, gdje je prije nešto više od mjesec dana otvoren outlet dućan. 

Prvi u Međimurju

Malo je poznato da je prvo socijalno poduzeće u Hrvatskoj osnovano upravo u Međimurju. Bio je to 2007. čakovečki ACT Printlab, tvrdi direktorica Andrea Vuković. Ima troje zaposlenih, a bave se dizajnom i tiskom. Prvi proizvod im je Ekoteka, nagrađivan brend dizajnerskih proizvoda koji su nastali spajanjem otpadnog tekstila, od odbačenih košulja do hlača i suknji, recikliranog papira i organskih materijala. Proizvode knjižne blokove, rokovnike, olovke...  Etiketa proizvoda u cijelosti je razgradiva i sadrži sjeme smreke koja naraste ako se stavi u zemlju i zalijeva. Posao ide, no problem je nedostatak zakonske regulative za socijalno poduzetništvo. – Na nas se gleda kao na običan d.o.o., a mi ne možemo cijenama konkurirati većim tvrtkama, posebno ne uvoznicima iz Kine –  kaže A. Vuković.