Polaznici skupine Zečići Dječjeg vrtića Pula i Delfini DV-SI 'Rin Tin Tin' Pula – Pola nastavljaju s projektom 'Kako istražuju djeca' koristeći resurse u lokalnoj zajednici te je u sklopu projekta organiziran edukativni posjet Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun d.o.o. Pula.
Djeci je na prihvatljiv način pojašnjeno što je Centar i kako funkcionira sustav gospodarenja otpadom u Istarskoj županiji, a uz pomoć djelatnika Kaštijuna pripremljeni su razni materijali za dječje aktivnosti i radionice, priopćili su iz Grada Pule.
U vrtićima su djeca pripremljena za posjet koji je bio prilagođen djeci predškolske dobi, a sve kako bi se djeci pobliže ponovila važnost razvoja svijesti o odvojenom prikupljanju korisnih sirovina iz otpada, o recikliranju čime se dobiva dodatna vrijednost te otpad postaje nova sirovina, odnosno dobiva novi život.
Djeca su dočekana s pripremljenim elementima, a sve s ciljem edukativnog boravka na otvorenom, ali i u laboratoriju gdje su djeca imala mogućnost istraživati, promatrati ali i samostalno isprobavati i naučiti kako se otpadna voda čisti, filtrira i ponovno koristi za zalijevanje cvijeća i travnjaka, pranje kamiona i drugo.
Učenje kroz igru je od iznimne važnosti za dijete predškolske dobi te su provedene aktivnosti bile zaista veliki poticaj upravo za iskustveno učenje.
Radionice i aktivnosti na otvorenom su bile raznovrsne: od oslikavanja, crtanja, igre "Recikliraj me", nogometa na igralištu gdje su golovi napravljeni od već korištenog materijala, imitativne igre u kućicama koje su djelatnici Kaštijuna napravili od kartona i ostalih već korištenih materijala.
Zabavno je bilo snimiti fotografiju na kojoj su djeca svojim tijelima formirala oblik srca pod motom "Zeleno srce Istre". U laboratoriju je djeci pokazano niz eksperimenata na temu "Očistimo vodu" u kojima su i sama aktivno sudjelovala.
Cjelovito osmišljen posjet opravdao je aktivnosti u projektu "Kako istražuju djeca", jer su djeca skupina Zečići i Delfini, prve vrtićke skupine koje su uz igru učile o razvrstavanju i recikliranju.
Važnost edukacije od najranije dobi pridonijet će podizanju svijesti od malih nogu o odgovornosti za naš okoliš o kojem smo se dužni brinuti svi zajedno. Interakcijom predškolske ustanove s lokalnom zajednicom pomažemo djecu učiti kako odgovorno pristupiti okolišu da bi mogli nastavili uživati u blagodatima prirode i njezinih resursa.