Europski dan oživljavanja utemeljen je uz potporu Europskog parlamenta i održava se 16.listopada svake godine.
Ove godine to postaje svjetski dan oživljavanja te se ove godine 16. listopada po prvi put obilježio globalnom akcijom "Svjetski dan oživljavanja" na inicijativu Europskog vijeća za reanimatologiju kao i srodnih stručnih društava iz cijelog svijeta.
Akciju koju je u Puli organizirao Zavod za hitnu medicinu Istarske županije, svojim je dolaskom podržala zamjenica gradonačelnika Elena Puh Belci, priopćili su iz Grada Pule.
U Hrvatskoj, prema procjenama, godišnje oko devet tisuća ljudi doživi srčani zastoj izvan bolnice. Nakon iznenadnog srčanog zastoja mozak može preživjeti samo tri do pet minuta bez kisika. To je mnogo manje vremena nego što prođe do dolaska Hitne medicinske pomoći. Zbog toga danas od deset žrtava srčanog zastoja preživi samo jedna.
Građani su kod 60-80 % slučajeva svjedocima srčanoga zastoja i ako odmah započnu s oživljavanjem mogućnost za preživljavanje i potpun neurološki oporavak žrtve srčanoga zastoja povećava se za 2 do 4 puta.
Zadnjih nekoliko godina tomu su pridonijele i inicijative u zemljama EU-a kojima je u škole uvedena dvosatna edukacija iz kardiopulmonalne reanimacije (KPR) počevši u dobi od 12 godina pa je 2015. godine i Svjetska zdravstvena organizacija podržala kampanju "Djeca spašavaju živote".