I ovogodišnji, 64. Međunarodni dječji festival Šibenik, koji započinje 22. lipnja, a završava 6. srpnja, obara rekorde. Imat će više od 200 programa različitih žanrova, što ga čini daleko najvećim nacionalnim festivalom koji Hrvatska ima. Očekuju 2000 sudionika iz 17 zemalja i pokrivaju gotovo cijeli planet, kako kaže Jakov Bilić, direktor HNK Šibenik, koji je organizator MDF–a.
Program na 90 strana
– Prodaja ulaznica ide više nego dobro, kao i upisi na besplatne radionice. Pritisak je 4 – 5 puta veći nego što mi kao organizator, ali i grad, prostorno možemo podnijeti. Govorimo o rekordne 52 različite radionice koje vodi više od 120 ljudi. Više od 1300 djece sudjeluje dnevno u radionicama – približava nam ravnatelj Bilić festivalskih 14 dana kada Šibenik postaje dječje svjetsko središte.
Ova godina je još zahtjevnija jer se na kazališnoj zgradi provodi projekt energetske obnove pa raspolažu s manje festivalskih prostora nego inače.
– Ove godine imamo 15 predstava, upola manje nego inače. Potrudili smo se to kompenzirati ostalim programima, naša programska knjižica ima 90 stranica. Svih ostalih 185 programa je gratis – kaže Bilić. Uz dramski, lutkarski, plesni, glazbeni, likovni, literarni, filmski i radionički program nude i program tradicijske kulture te niz pratećih programa u čijim bogatim sadržajima svako dijete može pronaći nešto što ga zanima.
– Iz lepeze programa teško je nešto izdvojiti, ali istaknuo bih ono po čemu smo ove godine posebni. Ove godine 29. lipnja dovodimo talijansku predstavu "Meraviglia". Rade spektakl na 20-ak metara visine s velikom dizalicom i konstrukcijom od 2 tone. Predstava se odvija u zraku, na toj konstrukciji, i na pozornici, na prostoru od 150 kvadrata s vatrom, svega ima. Prije neki dan gostovala je u sklopu Filmskog festivala u Canessu, ta produkcija je vrijedna dva milijuna eura, nedavno su u Münchenu nastupili pred 35.000 ljudi, a cijeli Šibenik ima 40.000 stanovnika. Dugo smo lobirali i tražili način kako ih dovesti. Zahvaljujem se ljudima koji su na tome radili. Mislim da će dobar dio publike stići iz Dalmacije, ali ima djece iz Zagreba i ostalih dijelova Hrvatske, kojih je svake godine sve više. I oni će doći pogledati predstavu jer to je nešto što nam dolazi jednom i nikad više. Kod nas naravno ne nastupaju s tom najskupljom verzijom, ali dovodimo aktualnu, svjetsku predstavu, kao što smo lani doveli Vijetnamce i njihovo kazalište na vodi – kaže Bilić i dodaje kako su lani imali 80.000 posjetitelja, što je impresivan podatak.
Dvije Pepeljuge
– Ove godine usudili smo se imati dvije verzije Pepeljuge na našoj sceni, jedna je Makedonskog nacionalnog kazališta, a druga je iz Zorinog doma iz Karlovca. Žanrovski su potpuno različite, a visokokvalitetne su jedna i druga. Djeca mogu vidjeti obje verzije. Moram spomenuti i kolege iz Žar ptice koji dolaze s "Dnevnikom Pauline P.". Da igraju pet večeri za redom, bilo bi krcato. Velik je pritisak i na predstavu kojom otvaramo 64. izdanje MDF-a. To je Dolenčićeva režija u Zagrebačkom kazalištu lutaka "Ero s onoga svijeta". Željeli smo upravo tom predstavom otvoriti Festival jer predstavlja našu baštinu, kulturni identitet. Riječ je o operi, ali lutkarskoj, pa je bliska djeci – kaže Bilić i napominje kako im je jako važan i pedagoški aspekt.
– Sva širina internetskih prostranstava svela je djecu na plitkost, a oni traže nešto kreativno, što će svojim rukama stvarati. Vidimo to po interesu za naše radionice – kaže Bilić. Ponose se nizom programa koje imaju za djecu s poteškoćama u razvoju te programom za mame i bebe. Uz sve ovo, ove godine MDF izlazi iz Šibenika i sa svojim programima dolazi i do djece u drugim dijelovima Šibensko–kninske županije.
Dogodine, kada će se održati jubilarni, 65. MDF, najavljuje još veći spektakl s dvije vrhunske svjetske predstave. Festival se, naime, mora pripremati unaprijed, s obzirom na to kako dovode trupe čiji su nastupi godinama rezervirani. Nije jednostavno ni jeftino organizirati tako veliki događaj. Uspijevaju zahvaljujući Gradu Šibeniku, Županiji, Ministarstvu te brojnim donatorima i sponzorima koji ih prate.