U novu školsku godinu u 11 pulskih osnovnih škola kreće ukupno 4592 djece, među kojima je 505 prvašića. Ove godine najviše prvašića ima u Osnovnoj školi Šijana, i to 71 učenik, zatim u Vidikovcu 69 učenika, slijede Veruda sa 65 i Veli Vrh sa 61 upisanim prvašićem. Međutim, malo tko se usudi prognozirati kako će teći ova školska godina jer nastava ovisi isključivo o daljnjem razvoju epidemiološke situacije.
U klupama uz razmak
Škole su se prilagodile uvjetima rada u svakoj pojedinoj školskoj ustanovi, ovisno o specifičnostima. Smanjen je fizički kontakt te je unaprijed utvrđen raspored ulaska učenika u školsku zgradu tako da nastava neće započinjati i završavati za sve učenike u isto vrijeme. Svaki razredni odjel boravit će u jednoj prostoriji, a učenici će biti raspoređeni u školskim klupama uz primjeren razmak. Odmori će biti organizirani u različito vrijeme, ukida se školsko zvono, a izrađen je i raspored korištenja sanitarnih čvorova kao i raspored podjele školske marende u učionicama, odnosno podjele ručka u zasebnim vremenskim intervalima, s obzirom na raspodjelu po grupama.
Sam boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama organiziran je po skupinama, s jasno naznačenim maksimalnim brojem osoba koje u isto vrijeme mogu boraviti u tim prostorima. Tijekom radnoga dana smanjen je broj učitelja uvođenjem blok-satova te je pojačano svakodnevno čišćenje prostorija sukladno uputama HZJZ-a. Potiču se učitelji da s učenicima provode što više vremena na otvorenom.
Škole su nastavile s praksom naručivanja i opskrbe dezinfekcijskim sredstvima, raspršivačima, dozatorima, rukavicama, beskontaktnim toplomjerima te ostalom potrebnom opremom radi osiguranja zaštite na radnom mjestu. Sve će to biti na raspolaganju, kako djelatnicima tako i učenicima. Grad Pula osigurao je po dvije zaštitne maske za sve učenike viših razreda osnovnih škola u Puli, stoga je od zaštitne radionice Tekop Nova naručeno 5000 platnenih maskica. Nastavlja se voditi evidencija o vrijednostima izmjerene tjelesne temperature i eventualnom postojanju respiratornih simptoma kod djelatnika te onih koji imaju opravdan razlog za ulazak u školu.
– Grad Pula usuradnji s ravnateljima poduzima sve kako bismo našim osnovnoškolcima omogućili sve uvjete za boravak na nastavi u trenutačnim okolnostima, kako bi se oni, ali i njihovi roditelji osjećali sigurno. U tom smislu, organizacija nastave prilagođena je novim uvjetima, a produženi boravak će i u novoj školskoj godini biti organiziran u svim osnovnim školama na području Pule, uz uvažavanje epidemioloških mjera. Želimo da se, unatoč izazovnom vremenu u kojem živimo, naša djeca osjećaju sretno i sigurno u školskim klupama, sa svojim prijateljima – kazao je Boris Miletić, gradonačelnik Grada Pule.
Tijekom ljeta Grad je ulagao i u modernizaciju školskih zgrada. Dogradnja dizala za osobe s invaliditetom, gradnja koso podizne platforme i adaptacija sanitarija u Školi za odgoj i obrazovanje Pula, koju pohađaju učenici s teškoćama u razvoju, najvrednija je pojedinačna investicija u iznosu od gotovo 1,7 milijuna kuna. U Osnovne škole Stoja, Šijana i Kaštanjer ugrađeni su novi termostatski ventili, u školi Kaštanjer postavlja se ograda oko igrališta, a u školi Vidikovac uređuju se vanjske površine i saniraju se glavne i dvorišne stepenice. Tijekom ljeta uređena je i školska kuhinja u Područnoj školi Štinjan, koja pripada Osnovnoj školi Veli Vrh.
Radovi na školama
– Za ulaganja, opremanje te održavanje svih 11 osnovnih škola, Grad Pula u proračunu za 2020. godinu osigurao je više od 3,5 milijuna kuna. Ulaganje u obrazovanje ulaganje je u budućnost i stoga me veseli što će naši učenici od ove školske godine imati još bolje uvjete za rad, učenje i za napredak – kazao je pulski gradonačelnik Boris Miletić.
Grad Pula i ove školske godine subvencionira nabavu udžbenika učenicima srednjih škola čiji su roditelji slabijeg imovinskog stanja, te nabavku obrazovnog materijala poput bilježnica, likovnih mapa i ostale opreme u iznosu od 300 kuna za učenike od 1. do 4. razreda, te 500 kuna za više razrede. Sufinancirana je i usluga produženog boravka u svih 11 škola u iznosu od ukupno 7,055.873,00 milijuna kuna, a za marende u školama i vrtićima Grad izdvaja gotovo dva milijuna kuna. Za subvenciju mjesečnih autobusnih karata za osnovce izdvajaju, pak, 180.000 kuna.
Grad Pula kroz projekt „Zajedno do znanja 2“ izdvaja 3,456.330,00 milijuna kuna kako bi osigurao pomoćnike u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju. Za predstojeću školsku godinu za sada je predviđeno 69 pomoćnika i jedan stručno-komunikacijski posrednik za ukupno 90 djece.