Premda je 2020. financijski bila izazovna godina zbog pandemije koronavirusa i njezinih posljedica, u Puli su otvorene brojne investicije milijunskih vrijednosti zahvaljujući sredstvima iz fondova EU. Više od 150 milijuna kuna ulaže se u valorizaciju kulturne baštine u najvećem istarskom gradu.
Gradnja lifta
Jedna od njih je strateški projekt “Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod” vrijedan više od 23,3 milijuna kuna, čiji je nositelj Grad Pula, a partneri Povijesni i pomorski muzej Istre i Turistička zajednica grada Pule. Riječ je o obnovi pulskog Kaštela u sklopu kojih se gradi lift koji će povezati pulske podzemne tunele Zerostrasse s mletačkom utvrdom na Kaštelu. Time će se od dva, trenutno odvojena punkta, stvoriti prostor jedinstvene kulturne destinacije. Više od 100 milijuna kuna ulaže su u obnovu Arheološkog muzeja Istre koja je počela još 2013. godine.
Novi muzej imat će i multimedije, pristup osobama u kolicima te onima slabije pokretljivosti, bit će mjesto edukacije i druženja, organizirat će se stručna predavanja i razna događanja za domaće i strane posjetitelje. Između dva muzeja, Povijesnog i pomorskog i Arheološkog muzeja Istre, smješteno je Malo rimsko kazalište koje je ovih dana, također, postalo gradilište. Gradonačelnik Pule Filip Zoričić sudjelovao je na predstavljanju početka radova na uređenju Malog rimskog kazališta u sklopu projekta „Konzervacija i rekonstrukcija Malog rimskog kazališta – Pula“ za koji je osigurano sufinanciranje iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
– Ovo je svjetska priča, a grad Pula je svjetski grad. Drago mi je da je u ovom projektu Grad Pula putem ITU mehanizma osigurao 8,5 milijuna kuna jer će cijela ova priča dati doprinos stvaranju jednoga novog grada. Kultura stvara građanstvo, građanstvo mijenja društvo, a pojedinac tome daje izuzetan doprinos i o tome ćemo stalno progovarati. Kroz kulturu se to postiže na jedan potpuno novi način. Kao profesor i povjesničar ponosan sam što će Malo rimsko kazalište postati mjesto okupljanja mladih i školaraca – poručio je gradonačelnik Pule Filip Zoričić.
U okviru mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja Pula, u sklopu poziva “Revitalizacija kulturne baštine u urbanom području Pula”, Arheološkom muzeju Istre odobreno je sufinanciranje projekta ‘Konzervacija i rekonstrukcija Malog rimskog kazališta - Pula’ iz EU fonda za regionalni razvoj, a provodi ga u partnerstvu s Turističkom zajednicom Grada Pule. Ukupna vrijednost projekta iznosi 25,4 milijuna kuna, a sufinancira se iznosom od 8,5 milijuna kuna bespovratnih EU sredstava.
– Riječ je o izuzetno vrijednom projektu kako za Arheološki muzej tako i za Grad Pulu, Istru i cijelu Hrvatsku jer objedinjava zaštitu vrijednog spomenika, jedinog očuvanog rimskog kazališta na području Hrvatske, a s druge strane stvara kulturne, turističke i druge infrastrukture koje nam omogućavaju da imamo manifestacije na otvorenom. To nam je do sada nedostajalo – rekao je Darko Komšo, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre.
Projektom rekonstrukcije Malog rimskoga kazališta izvršit će se parcijalna obnova tribina nekadašnjeg kazališta koje je trenutno zatvoreno za posjete i kulturne manifestacije zbog lošeg stanja i predstavlja potencijalno opasno područje. U sklopu građevinskih radova, modernim materijalima rekonstruirat će se dio tribine u skladu s originalnim kazalištem, pristupni putovi kazališta povezat će se sa zgradom Arheološkog muzeja Istre s jedne strane te Pomorskim i povijesnim muzejom Istre s druge strane, dok će mreža pristupnih putova biti obogaćena informativnim i multimedijalnim pločama.
Malo rimsko kazalište jedan je od najvećih i najvažnijih antičkih spomenika u Puli. Do prije desetak godina koristilo se kao jedno od glavnih mjesta za održavanje kulturnih aktivnosti. Arheološki ostaci Malog rimskog kazališta nalaze se u središtu Pule, na istočnoj padini Kaštela. Trenutačno ono nije turistički valorizirano i nije u funkciji razvoja.
Za 2000 posjetitelja
Nakon završetka projekta Malo rimsko kazalište bit će prepoznatljivo kao primjer izvrsnosti u konzervaciji i rekonstrukciji kulturnih dobara što je primarni cilj, ali i kao održivi projekt otvaranja značajnog kulturno-povijesnog nasljeđa prema korisnicima, u kontroliranom korištenju za potrebe učenja, inovacija i poticanja svijesti o konceptu održivog gospodarenja poviješću za potrebe budućnosti.
Po okončanju radova, koje se očekuje u svibnju 2022. godine, Malo rimsko kazalište moći će primiti oko 2000 posjetitelja. U njemu će se održavati međunarodni festival antičkog teatra Drama Mediterana, čije se osnivanje planira u suradnji s Istarskim narodnim kazalištem, zatim programi Pulskog filmskog festivala te druge kulturne manifestacije.