Na lokalitetu Jankovačka dubrava, kod sela Stari Jankovci nedaleko Vinkovaca, pronađen je izuzetan arheološki primjerak rimskih kola s upregnutim konjima koja su dio pogrebnog rituala bogate rimske obitelji, a arheolozi nalaz datiraju u 3. stoljeće poslije Krista.
Riječ je o prvom arheološki istraženom antičkom pokopu s kolima na tlu Hrvatske.
"Ovo je jedinstveno, senzacionalno otkriće", rekao je ravnatelj Arheološkog instituta Marko Dizdar.
Rimska dvokolica, pojašnjava voditelj zaštitnog arheološkog istraživanja Boris Kratofil, pronađena je u tumulu – zemljanome humku promjera oko 40 metara i sačuvane visine oko jednoga metra, u grobnoj komori. Rimski tumuli do sada su pronađeni zapadnije u Hrvatskoj, a ovo je najistočniji s tim što je sada istraženi grobni humak poznat u arheološkoj literaturi više od 100 godina no sada je potpuno datiran u antiku.
Istraženi zemljani humak smješten je uz trasu jedne od najznačajnijih rimskih prometnica, onu koja povezuje Apeninski poluotok s Panonijom, Balkanom i Malom Azijom, čime je očito bogata aristokratska obitelj naseljena u blizini Cibala (rimski naziv današnjih Vinkovaca nap.), željela svim putnicima na prometnom pravcu pokazati svoj status i bogatstvo.
U nasipima istraženog tumula pronađeno je i nekoliko paljevinskih i kosturnih grobova kao i dva središnja groba u kojima su najvjerojatnije pokopani muškarac i žena zbog kojih je tumul podignut no ti su grobovi u kasnijem razdoblju opljačkani.
Istraživanje lokaliteta Jankovačka dubrava počelo je 2017. godine uz financijsku potporu Ministarstva kulture i Vukovarsko-srijemske županije te uz logističku potporu Općine Stari Jankovci i tamošnje Poljoprivredne zadruge na čijem se zemljištu lokalitet i nalazi.
Istraživanje bi se, zbog važnosti i ugroženosti nalazišta, trebalo nastaviti i sljedeće godine, a arheolozi se nadaju ne samo novim nalazima nego i prezentaciji tog iznimnog antičkog kulturnog krajolika.