Prva izložba "Delmati: snaga zajedništva" otvorena je u Franjevačkom muzeju u Tomislavgradu. Riječ je o međunarodnom projektu čiji je cilj zaštita arheoloških lokaliteta i provedba sustavnih istraživanja prapovijesne ostavštine Delmata, čiji nesalomljiv duh osjetno živi tisućama godina u Dalmaciji koja po njima nosi ime. U ovom projektu sudjeluje 11 institucija iz dviju država, Hrvatske i BiH, među kojima su Splitsko-dalmatinska županija, Sveučilište u Mostaru i niz muzejskih ustanova.
Završit će u Splitu
– Ovim sjajnim projektom prvi se put predstavlja hvalevrijedna izložba i projekt Delmati u kojem se, brišući današnje administrativne granice, ujedinjuju institucije iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Splitsko-dalmatinska županija prepoznala je važnost ove teme i već neko vrijeme surađuje na pripremi ovog projekta u koji smo uložili oko 30.000 eura te nastavljamo s potporom na daljnjim sustavnim istraživanjima i zaštiti delmatske baštine koja je utkana u naš identitet. Od Tomislavgrada preko Sarajeva i Livna izložba će završiti u Splitu, a nadam se da će nastaviti i diljem Europe. Ova zanimljiva i avangardna izložba sigurno će biti zanimljiva i domaćim i stranim gostima, a u svom spoju modernog i tradicije vjerujem da će naći put dalje u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Zahvaljujem muzejima i ovoj nevjerojatnoj suradnji čak 11 institucija koji svojim sjajnim radom obogaćuju ovaj sadržaj – izjavio je zamjenik splitsko-dalmatinskog župana Stipe Čogelja i najavio daljnji rad i ulaganja na sustavnoj zaštiti Delmata i očuvanju arheoloških nalazišta.
Ravnateljica Muzeja Cetinske krajine Daria Domazet, koordinatorica projekta, smatra da su Delmati nepravedno zapostavljeni.
– Izložba prvi puta priča priču o Delmatima koju želimo približiti široj javnosti te tako upoznati sami sebe. Naša djeca ne znaju tko su oni po kojima je Dalmacija dobila ime i ovim projektom mi muzealci želimo dati svoj obol obrazovnom sustavu. Javnosti će prvi put biti predstavljeni materijali koji su se do sada čuvali u depoima naših muzeja. Građa je reprezentativna i iznimno zanimljiva, a izložba je pripremljena po najmodernijim standardima. Svojim postavom objedinjuje tradicionalne i moderne postavke pa će se u njemu moći vidjeti i animirani film, i multimedija, i VR, i dizajnerski nakit i odjeća, a kreirana je i autorska glazba upravo delmatskog izričaja. Priprema je bila iznimno kompleksna, a uz arheološki materijal i priču koja je nastala u suradnji 11 muzejskih institucija u timu je i cijeli niz vanjskih suradnika. Dizajn vizualnog identiteta potpisuje nagrađivani dizajner Stjepko Rošin. Dizajn postava radili su poznati Damir Gamulin i Antun Sevšek, Petar Radović kreator je svih ilustracije te glazbe, a dizajner Mladen Grubić priprema nakit i odjeću inspirirane Delmatima – rekla je Domazet.
Kustos Franjevačkog muzeja Tomislavgrad Stipan Dilber podsjetio je da je središnje naselje Delmata bilo na Duvanjskom polju.
Zajednička kultura
– Snaga zajedništva, naznačena u samom imenu projekta, označava nesalomljivost Delmata koje Rimljani nisu uspjeli pokoriti čak 150 godina, a zajedništvom uz međuinstitucionalnu suradnju naglašavamo i zajednički kulturni identitet cijelog većeg prostora od onoga koji danas nazivamo Dalmacijom. Prostor je to od Kupreške visoravni do mora, odnosno Salone, a koji danas obuhvaća dvije države. Ovim projektom brišemo geopolitičke granice i ponovo se ujedinjujemo predstavljajući prvi put život i duh Delmata. U idućih godinu dana izložbom pratimo prirodni put Delmata od Duvna do Salone uz nekoliko gostovanja izvan putanje. Počinjemo upravo u Delminiju, glavnom gradu Delmata – današnjem Tomislavgradu. Nakon toga u kolovozu nastavljamo u Sarajevu, potom Livno, da bi sljedeće godine u proljeće velika završnica bila u Arheološkom muzeju u Splitu. Nijedna izložba neće biti ista. Na svakoj će u fokusu biti stavljen jedan aspekt života Delmata da bi veliko finale bilo sljedeće godine upravo u Splitu – izjavio je Dilber.
Međunarodni projekt traje dvije godine.