Vukovarsko-srijemska županija postaje jedno od središta proizvodnje kokošjih jaja u Hrvatskoj što potvrđuje i farma kokoši nesilica u Soljanima na kojoj su radovi u završnoj fazi. Uz tu farmu, koja će početi raditi uskoro, svoja su vrata već otvorile pakirnica i sortirnica koju koriste kooperanti Agro-klastera. Rezultat je to projekta proizvodnje jaja iz slobodnog uzgoja i povezivanja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Agro-klastera, trgovačkog društva osnovanog odlukom Skupštine VSŽ-a.
Radni posjet
- Farma će imati kapacitet od 6000 koka tako da ćemo dnevno proizvoditi oko 5500 jaja. Za sada imamo 18 kooperanata iz cijele županije, koji nam svakodnevno isporučuju oko 4000 jaja dnevno, tako da planiramo vrlo brzo na dnevnoj razini tržištu nuditi oko 10.000 svježih jaja - rekao je direktor Agro-klastera Zdenko Podolar.
U međuvremenu su uspostavljeni brojni kontakti s hotelima i trgovačkim lancima tako da će se jaja s farme u Soljanima uskoro prodavati širom Hrvatske. Novost je i da će farma u Soljanima, i to prva u Hrvatskoj, na tržište pustiti i prva GMO free jaja. Prema najavama, cjelokupna njihova proizvodnja, kao i proizvodnja kooperanata bit će organizirana na taj način. Prva hrvatska GMO free jaja na tržištu se mogu očekivati do kraja ovoga mjeseca.
- Ovo je za nas strateški projekt koji smo doveli do finalne faze. Upravo zato na farmi smo organizirali radni posjet na kojem smo i predstavnicima Ministarstva poljoprivrede prezentirali naš rad i planove. Riječ je o važnom projektu za koji je nama, a prije svega našim kooperantima, sada neophodna određena potpora dok se tržište ne stabilizira. Projekt je vrijedan oko 3,5 milijuna kuna i financirali smo ga vlastitim sredstvima i sredstvima iz županijskog proračuna - pojasnio je Podolar.
U radnom posjetu bili su i predstavnici Fakulteta Agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka i Agronomskog fakulteta iz Zagreba kojima je prezentirana ideja da farma u Soljanima postane i ogledni centar. U njemu bi budući agronomi mogli imati praksu i stjecati iskustvo za budući rad. Namjera im je usmjeriti proizvođače na povezivanje sa znanstvenim sektorom s ciljem dobivanja inovativnih proizvoda. Inače, na farmi će raditi 5-6 ljudi iz toga dijela županije tako da projekt ima i demografsku komponentu jer će uz sigurna i redovita primanja zaposleni zasigurno ostati u svojim selima. Njima treba dodati i zaposlene kod 18 kooperanata od kojih se otkupljuju jaja. Pri tome su opet u funkciji i neaktivni gospodarski resursi poput gospodarskih zgrada, staja, farmi, dvorišta, voćnjaka, pašnjaka pa se tako intenziviraju život i aktivnosti u pograničnim područjima.
U skladu s mjerama Vlade i EK
Ovaj se projekt u potpunosti uklapa i u trendove u proizvodnji jaja (napuštanje proizvodnje u kavezima i podnog uzgoja), u preporuke Vlade RH o potrebi jačanja domaće proizvodnje i kratkih lanaca opskrbe, kao i u aktualne preporuke i predložene mjere Europske komisije koje se odnose na saniranje posljedica izazvanih pandemijom koronavirusa - a to su intenziviranje vlastitih proizvodnih resursa, smanjenje ovisnosti o uvozu te fleksibilnija pravila kada je riječ o sufinanciranju poljoprivredne proizvodnje. Također, projekt se uklapa i u Europski zeleni plan, kao i u inicijativu „Od polja do stola".
- Sve to pokazuje koliko je ovaj projekt važan za cijelu županiju koja tako postaje bolje mjesto za život. Očekujemo da ćemo vrlo brzo, uz farmu jaja i druge projekte, postati nezaobilazna županija kada je riječ o poljoprivrednoj proizvodnji i proizvodima - zaključio je Podolar.