Na mjesnom groblju na otoku Viru od prošlog je tjedna građevinsko poduzeće Tim iz Nadina bagerima iskopalo prostor za 16 novih grobnica, čime je počela završna faza radova na uređenju virskog groblja. Tin iz Nadina je izabrani izvođač radova na poslovima uređenja groblja i projekta koji uključuje građevinske radove na podizanju grobnica, spajanju ogradnih zidova i kamenih cvjetnjaka te popločavanju staza i poljane oproštaja.
Vrijednost tri milijuna kn
Pored toga, paralelno će se izvoditi radovi na hortikulturnom uređenju kompletnog grobljanskog prostora te dodatno projekt vanjske i ukrasne rasvjete uključujući podizanje portala na ulazu u groblje. Građevinski poslovi koje izvodi poduzeće Tim projektno su procijenjeni na dva milijuna kuna bez PDV-a, projekt hortikulture koji je u fazi javne nabave trebao bi se zaokružiti na približno 700 tisuća kuna bez PDV-a, dok će ukrasna i vanjska rasvjeta ovaj projekt kompletnog uređenja groblja najvjerojatnije zaokružiti na troškovnik od ukupno tri milijuna kuna bez PDV-a. Devedeset radnih dana očekivani je vremenski raspon izvođenja radova, uz napomenu izvođača da vremenske neprilike ili neočekivane situacije s nabavom, u prvom redu zbog epidemiološke krize, radove mogu nešto produžiti. No do ljeta bi svi radovi, uključujući dio poslova na hortikulturi koji moraju čekati na završetak građevinskih poslova, trebali biti gotovi, izvijestili su iz virske uprave.
– Ovo je važan projekt kojega smo shvatili krajnje ozbiljno i profesionalno. Povukli smo naše ekipe s drugih terena kako bi se koncentrirali na ovaj posao. Izvest ćemo staze, šetnicu, spojiti ogradne zidove i podignuti dio grobnica – kaže direktor nadinskog poduzeća Tomislav Odžaković koji je na otvaranje radova na virskom groblju došao u društvu poslovođe Dominika Odžakovića i diplomirane inženjerke građevine Sanje Carević. Inženjerka Carević je Viranka rodom iz Kutine i nekadašnja djelatnica općinskog poduzeća Vodovod Vir, dok je direktoru Vir održavanja Marinu Radoviću ovo završna faza priče pokrenute prije osam godina. Tada je napravljena mrtvačnica s kapelicom i dvoranom oproštaja te su potom podignuti ogradni zidovi i sagrađene nove grobnice. Sada se nakon spajanja vanjskih kamenih zidova na sjevernoj i zapadnoj strani, ranije na istočnoj i sjeveroistočnoj te izrade cvjetnjaka pod zidovima, očekuje završno uređenje.
– Paralelno s građevinskim radovima izvodit ćemo poslove na hortikulturnom uređenju groblja. Zasad smo u fazi javne nabave, no očekujemo da ćemo brzo početi i s tim dijelom poslova – ističe direktor Radović. Projektant i nadzorni inženjer ugledni je zadarski arhitekt Bogdan Marov i njegov arhitektonski studio Rene.
Autohtono bilje
– U hortikulturnom uređenju prostora groblja koristit ćemo naše autohtono mediteransko bilje koje je otporno na posolicu i atmosferske prilike. Uz ogradni zid posadit ćemo čemprese, dok će staza groblja biti osvijetljena, a osvijetlit ćemo i jedan dio grobljanske crkve svetoga Ivana. Možda će ovi poslovi s hortikulturom, koja će imati automatsko navodnjavanje, potrajati dva tjedna dulje od građevinskih poslova jer se u punom obimu ne mogu izvoditi istodobno, ali do ljeta smo gotovi – zaključuje arhitekt Marov.