Izbornik
Naslovnica Županije Vukovarsko-srijemska
okrugli stol u Vukovaru

Hrvatska ima velike probleme u proizvodnji biogoriva, prijeti nam uvoz i plaćanje penala

gorivo
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL/Ilustracija
Direktor vukovarske biorafinerije Ivan Corn podsjetio je kako je rafinerija imala kapacitet od 40.000 tona biogoriva i da su zapošljavali 40-ak radnika

Hrvatska ima velike potencijale za proizvodnju biogoriva koje nije niti izbliza iskoristila te joj radi odredbe EU prijeti kako će od 2020. godine morati plaćati penale ili pak uvoziti biogoriva. Rečeno je to na okruglom stolu u Vukovaru gdje se razgovaralo o rafineriji biodizela u Vukovaru koja je najveća takva rafinerija u Hrvatskoj.

- Cilj mi je potaknuti hrvatske vlasti da krenemo u proizvodnju biogoriva. Mi ne samo da nismo iskoristili potencijale koje imamo nego smo čak i tri tvornice biogoriva zatvorili radi čega su izgubljena velika sredstva ali i više radnih mjesta - rekao je europarlamentarac Jozo Radoš koji je i organizator okruglog stola.

Obnova prometnica u Vukovaru Projekt Vukovar za kvalitetniji život u gradu Ulice su raskopane, ali grad će dobiti najbolju opskrbu vodom i odvodnju

Pojasnio je i kako se Hrvatska obvezala da će do 2020. godine na tržištu imati 10 posto goriva iz obnovljivih izvora. Prije nekoliko godina poslovalo je nekoliko biorafinerija koje su prestale s radom tako da trenutno Hrvatska na tržištu ima 0 posto biogoriva.

- Kasnimo već dosta i ovo je prilika da uskočimo u vlak koji juri. Potrebno je da se Vlada angažira jer jedino tako možemo ispuniti svoje preuzete obveze - rekao je Radoš.

Direktor vukovarske biorafinerije Ivan Corn podsjetio je kako je rafinerija imala kapacitet od 40.000 tona biogoriva i da su zapošljavali 40-ak radnika.

- Nažalost, već dvije godine ne radimo i pogon je konzerviran, a radnici su završili na Zavodu. Razlog tome je neusklađena zakonska regulativa i ne postojanje kaznenih odredbi, stimulacije ili destimulacije prema naftnim distributerima da koriste biogoriva. Pogon smo morali zatvoriti jer jednostavno nismo imali gdje plasirati svoje proizvode - rekao je Corn.

Govoreći na ovu temu Davor Kralik s poljoprivrednog fakulteta u Osijeku rekao je kako Hrvatska tijekom 1,5 godine, kada nam ističe rok da na tržištu plasiramo 10 posto biogoriva, jednostavno neće moći ispuniti svoje obveze te da će biti prinuđena na uvoz. Kazao je kako su tri sada konzervirana pogona u Hrvatskoj godišnje proizvodila 90.000 tona biogoriva ali da niti to nije bilo dovoljno da ispuni preuzete obveze.

- Situacija nije dobra i svi se nadamo kako će se stvari uskoro promijeniti na bolje, odnosno, da će postojeće biorafinerije početi opet raditi ali i da ćemo graditi nove. Danas samo 6 članica EU proizvodi biogoriva iz biorafinerija druge i treće generacije tako da nismo zakasnili i da se još možemo uključiti - rekao je Krešimir Štih iz HGK.

Ekonomska škola u Vukovaru Energetska obnova u Vukovaru Ekonomska škola dobiva nov krov, stolariju, LED rasvjetu, solarne kolektore... Kuglana u Vukovaru Sportski objekt u Vukovaru Nakon gotovo 27 godina ponovno mogu ići na kuglanje