Tkon na otoku Pašmanu, obiluje prekrasnim pješčanim plažama, a njegove obale oplakuje kristalno čisto more. Uz obalu postoji i mnogo skrivenih pješčanih, šljunčanih i stjenovitih uvala koje nude potpuni mir i osamu.
U tom ambijentu, naročito s južne strane otoka Pašmana, nalaze se kamene ribarske kućice, njih oko stotinu, koje nude robinzonski turistički smještaj, a uz sve prednosti pružaju i jedinstveni pogled na Šibenski arhipelag i Kornate. Posjetitelji i turisti otkrivaju ondje i mnogobrojne staze i puteljke uz koje se pružaju drevni maslinici, vijugaju stari suhozidi, otkrivajući suptilnu povezanost čovjeka, otoka i pitome prirode. Eterični miris bujne mediteranske vegetacije u netaknutoj prirodi upotpunjuju mirisi i okusi lokalnih gastro-specijaliteta, naročito morskih delicija, u jedinstvenom ugođaju Mediterana.
Netaknuta priroda
– Sve više turista upravo traži taj robinzonski oblik turizma, mir i osamu i doticaj s čistom i netaknutom prirodom, no takvi naši gosti, čiji se broj iz godine u godinu povećava na otoku, provode i aktivan odmor, pa sve više ulažemo i u sportski turizam – ističu u Turističkoj zajednici Općine Tkon. S brda Straža pruža se najljepši pogled na Kornatski arhipelag, Vransko jezero, Ravne kotare i planinski masiv Velebita. Cijeli otok pruža mnogobrojne mogućnosti za sportske aktivnosti, morske i kopnene, naročito treking i biciklizam. Iskusnim pustolovima najveći je izazov treking do Pustograda, bizantinske tvrđave iz 6. stoljeća, smještene na brdu iznad uvale Zaklopica, s kojeg se također pruža jedinstveni pogled na Pašmanski kanal. Općina Tkon, osim naselja Tkon i Ugrinić, obuhvaća još i 13 otočića, od kojih su najveći Gangarol, Žižanj i Košara, a najmanji Orlić, krije i mnoge povijesne zanimljivosti i znamenitosti.
Veliko otkriće
Jedan od ovih otočića imena Gnalić skriva povijesnu priču o brodolomu koji se zbio 1583. u njegovoj blizini - priču o mletačkoj trgovačkoj galiji koja je prenosila luksuznu robu za Istanbul. Riječ je o jednom od najsenzacionalnijih podvodnih arheoloških lokaliteta na Jadranu, čijim istraživanjem se bave stručnjaci s Odjela za arheologiju u Zadru kao i ARS NAUTIKA – Institut za pomorsku baštinu, čije sjedište se nalazi upravo u Tkonu.