Kao što nam je i najavio, nakon uspješnog izuma Makerbuina, igrače konzole koju kupac i vlasnik mora sam sastaviti da bi na njemu igrao igrice, pa tako i naučiti nešto o elektronici, mladi je karlovački intelektualac Albert Gajšak pokrenuo novi projekt.
Već neko vrijeme pripremao je MAKERphone koji je sada završio i dao ga u prodaju. I to, kao i u slučaju MAKERbuina, na Kickstarter kampanju. MAKERphone pojavio je u kampanji 10. listopada, na njegov 20-i rođendan, s ciljem da prikupi 15.000 dolara. No, nije prošao niti dan, trebalo je nepunih osam sati da se taj cilj i ostvari.
Podsjetimo, za MAKERbuino Gajšak je postavio cilj od 10.000 dolara, da bi na kraju svojom idejom oduševio svijet i zaradio 100.000 dolara. U slučaju MAKERphonea, očito, samo je nebo granica, tako da postoji mogućnost da ovoga puta dobije i znatno veći iznos u kampanji.
Ovoga je puta riječ je o mobitelu koji se mora sastaviti, ali i programirati softver za njega nakon čega se dobiva potpuno funkcionalni mobitel. I ovoga puta, kaže Gajšak, naglasak je na edukaciju, na učenje, na to da se vlasnika nauči osnove elektronike, lemljenja te osnove programiranja, te da se, i prije razgovaranja na mobitel, njime vlasnik zabavi.
- Ciljana dobna skupina MAKERphonea je za svu djecu stariju od 11 godina te naravno za odrasle, a potrebno vrijeme spajanja je oko seadm sati, ovisno o tome koliko je tko vješt u tome, a sve što je potrebno da se sastavi MAKERphone je osnovni alat koji dolazi u paketu, interes i naravno starst za tehnologijom.
Ovaj telefon ima mogućnost instaliranja više programskih jezika; za djecu, te nešto zahtjevniji, za znalce – poručuje Karlovčanin Albert Gajšak koji je i vlasnik tvrtke CircuitMess u Karlovcu gdje proizvodi MAKERbuino, igraču konzolu koju je predstavio i u Las Vegasu, a sada i MAKERphone.
Zaposlio je sedam djelatnika, uglavnom mladih ljudi iz Karlovca i Zagreba, a svjestan je da će, za proizvodnju mobitela trebati zaposliti još ljudi, obzirom da je riječ o zahtjevnijem proizvodu.
S njegovim novim uređajem, 'uradi sam' telefonom može se telefonirati, slati poruke, igrati igrice, a može se čak pristupiti i internetu. Cijena kompleta za najbrže iznosi 89 dolara, dok je cijena modela s alatom za sastavljanje 119 dolara.
Iako je Gajšak sakupio potrebnih 15.000 dolara za pokretanje proizvodnje, a kupci svoj MAKERphone mogu na adresama očekivati u ožujku iduće godine kada planira prve isporuke, kampanja je otvorena do 22. studenog do kada zainteresirani mogu uplaćivati svoje donacije Gajšakovoj tvrtki za novi svjetski zanimljiv proizvod iz Karlovca.