Uobičajena proslava zaštitnika vinara sv. Vinka na pokušalištu Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek u Mandićevcu, u Općini Drenje, obogaćena je najavom vrijednog projekta, i to ne samo za Đakovačko vinogorje nego i cijelu Hrvatsku. Naime, u sklopu projekta "Prilagodba vinogradarstva klimatskim promjenama kroz valorizaciju i implementaciju adaptibilnih genotipova vinove loze - (ADAPTVitis)", ukupno vrijednog 2,5 milijuna eura, a koji se realizira u okviru prekograničnog Interreg VI-A IPA programa Hrvatska-Srbija 2021.-2027., već u travnju započet će gradnja znanstveno-istraživačkog centra za razvoj vinogradarstva.
Golema važnost
– U Centru će se obrazovati budući stručnjaci koji će razvijati vinogradarstvo s ciljem očuvanja autohtonih sorta vina, ali i uvođenja novih koje će biti otpornije na klimatske promjene. Projekt će omogućiti očuvanje vinske kvalitete i tradicije, ali i da je još više unaprijedimo. Omogućit će i obrazovanje mladih stručnjaka koji će moći svoje znanje koristiti u brojnim vinarijama ovog kraja i čitave države – kazao je Domagoj Mikulić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.
Znanstveno-istraživački centar u Mandićevcu uvršten je u strateške projekte u Planu razvoja Osječko-baranjske županije do 2027. godine.
– Financiranje ovog projekta iz EU fondova ima golemu važnost za razvoj vinogradarstva i vinarstva u Osječko-baranjskoj županiji, ali i cijeloj Hrvatskoj. Ne zaboravimo da je Slavonija najveći proizvođač grožđa u Hrvatskoj s dominacijom graševine, a Osječko-baranjska županija ima četiri vinogorja. Ovakav istraživački centar doprinijet će i razvoju turizma naše županije koja je i lani ostvarila rekordne turističke brojke, a tomu su svakako doprinijele i brojne vinske manifestacije, ulaganja vinarija u smještajne i prihvatne kapacitete te kušaonice – rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.
Doprinos zdravlju
Projekt će se u udjelu od 85 posto sufinancirati iz EU fondova, a njegov nositelj je Fakultet agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka u partnerstvu s Poljoprivrednim fakultetom u Novom Sadu. Uz Mandićevac, drugi dio projekta realizirat će se u Sremskim Karlovcima u Srbiji. Uz razvoj vinogradarstva otpornog na klimatske promjene, težit će se i razvoju tehnologija čija će uporaba smanjiti uporabu pesticida u vinogradima. Time se izravno doprinosi očuvanju ljudskog zdravlja te se smanjuje onečišćenje tla i okoliša.
– Uspostavom Centra za prevenciju negativnih utjecaja klimatskih promjena u vinogradarstvu postići će se sustavno praćenje klimatskih uvjeta, uz istraživanje tolerantnih sorti vinove loze te edukacija vinogradara, studenata i mladih istraživača – naglasio je dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek prof. dr. sc. Krunoslav Zmaić.