Iako se čini da je borba protiv širenja koronavirusa gotovo jedino događanje, mnoge redovite aktivnosti, pa i provođenje kapitalnih projekata na području Osječko-baranjske županije su u tijeku, ističu u Županiji.
Izrada dokumentacije
Tako je i s projektom Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak, u kojem je u veljači održana početna konferencija za izradu studijsko-projektne dokumentacije, a potom su nastavljene planirane aktivnosti.
U tijeku je izrada osnovne dokumentacije za Centar i pretovarne stanice, kao i dokumentacije za javnu nabavu te informiranje i vidljivost projekta. Tek nakon završetka te dokumentacije moći će se pouzdanije reći koju tehnologiju ugraditi, kao i kolika je ukupna vrijednost cijelog projekta. Sadašnje procjene vrijednosti investicije se kreću oko 300 milijuna kuna, međutim kako su u zadnje vrijeme cijene građevinskih radova značajno povećane, moguća vrijednost projekta iznosi i do 500 milijuna kuna.
– Na obradi u Regionalnom centru za gospodarenje otpadom godišnje treba završiti do 60.000 tona miješanog komunalnog otpada i drugog neopasnog otpada. Postrojenje će biti projektirano tako da se koriste najsuvremenije tehnologije – ističe predsjednik Uprave EKOS-a Ivan Hampovčan.
Sve pripremne i organizacijske poslove provodi tvrtka EKOS d.o.o. za gospodarenje otpadom Osijek, trgovačko društvo u vlasništvu Osječko-baranjske (63 posto) i Vukovarsko-srijemske županije (37 posto), koja je i osnovana upravo radi gradnje tog Centra, čime bi se završio postupak uspostave cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u ovom dijelu Republike Hrvatske.
Pola milijuna stanovnika
Kako ističe član Uprave EKOS-a dr. sc. Zoran Pandža, u realizaciju su izravno uključene 83 jedinice lokalne samouprave unutar cjelovitog obuhvata na području Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i manjim dijelom Virovitičko-podravske županije, odnosno gotovo pola milijuna stanovnika. Stoga je jedna od pretpostavki za uspješnu provedbu projekta i potpisivanje sporazuma o predaji miješanog komunalnog otpada u RCGO Orlovnjak između EKOS-a i općina i gradova, sada se intenzivno radi i na tom planu, a kontinuirana je i suradnja s lokalnim komunalnim tvrtkama.
RCGO će biti izgrađen na površini od 70 hektara na području općine Antunovac, a predviđena je i gradnja osam pretovarnih stanica Beli Manastir, Belišće, Donji Miholjac, Našice, Đakovo, Županja, Stari Jankovci i Ilok.