– Do službenog početka i nastavka radova u rujnu na priključcima za vodovodnu i kanalizacijsku mrežu otoka Vira, virsko komunalno poduzeće Vodovod Vir objavilo je javne nabave za nadzor nad izgradnjom III. faze, za vođenje projekta III. faze te za izvođenje radova III. faze u virskom naselju Prezida. Procijenjena vrijednost projekta iznosi 45 milijuna kuna, no tek će se u postupku javne nabave ustanoviti realna cijena. Ono što je činjenično točno ili zadano projektom, svodi se na podizanje 12,5 kilometara vodovoda i 11,5 kilometara kanalizacijskog cjevovoda koji obuhvaćaju oko 1300 do 1400 objekata – najavljuju iz virske lokalne uprave.
– Do kraja listopada znat ćemo sve, jer tada će biti otvaranje natječaja za izvođenje radova. Prethodno ćemo znati za natječajne rezultate nadzora i vođenja projekta. Naravno, ako sve bude išlo po planu. U slučaju žalbi, rokovi se pomiču – kazao je Hrvoje Bašić, direktor poduzeća Vodovod Vir.
Ljetos stiglo 60-ak zahtjeva
Virani navode da je zaokružena javna nabava u slučaju virskog vodovodnog i kanalizacijskog projekta III. faze. Budući da je Vodovod Vir investitor i za aglomeraciju Nin-Privlaka-Vrsi, kako navode s Vira, javna nabava obavlja se i za taj kompleksan sustav od 102 kilometra kanalizacije, 32 kilometra vodovodne mreže, 33 crpne stanice, biopročišćivačem i ispustom dužine pet kilometara.
– U tijeku je javna nabava za radove na aglomeraciji čije će otvaranje biti 5. studenoga, dok su one za nadzor i vođenje projekta već otvorene. Ovaj je projekt aglomeracije Nin-Privlaka-Vrsi procijenjen na oko 397 milijuna kuna, ali će se konačna brojka odrediti tek u procesu nabave. Sadašnje cijene nabave znatno premašuju prijašnje cijene kada se za projekt radila procjena. U međuvremenu su cijene narasle, što je i logično s obzirom na uzlet građevinskog sektora i tržišta – tvrdi direktor Bašić.
Istovremeno su nastavljeni i radovi na II. fazi vodovodne i kanalizacijske mreže otoka Vira, te je odaziv građana za priključenje na mrežu više nego zadovoljavajući. Tijekom ljeta pristiglo je, ističu s Vira, 60-ak zahtjeva, pa je s novim zahtjevima razina umreženosti na vodovod i kanalizaciju sve bliža punom kapacitetu.
– Građani se stalno javljaju jer se svi žele priključiti na vodovod i kanalizaciju. Ostalo nam je svega oko 250 priključaka, s tim da smo neke već spojili na mrežu, dok su drugi već ugovoreni. Kad svi budu gotovi, asfaltirat ćemo ulice. Odaziv je zaista bio iznad svih očekivanja – zadovoljan je Bašić.
Virani naglašavaju da je nastavak radova na II. fazi i javna nabava za III. fazu milenijskog projekta Općine Vir i tvrtke Vodovod Vir samo dio poslova vođenih i učinjenih tijekom ljeta i početkom jeseni.
– Prethodno je virsko komunalno poduzeće dobilo lokacijske dozvole za projekt gradnje vodovodne i kanalizacijske mreže za cijeli otok Vir, što je bio jedan od ključnih preduvjeta apliciranja projekta za sredstva EU.
Projekt od 733 milijuna kuna
Riječ je o četiri lokacijske dozvole koje uključuju gradnju kanalizacijskog i vodovodnog cjevovoda, hidroblokove i crpne stanice za trasu predmetnog zahvata koji obuhvaća naselja: Brdonja, Rosulje, Slatina, Marina, Lučica, Bobovik, Žitna, Straža, Soldatica, Virić, Laz, Sapavac, Sridnje Kućice, Lozice, Biskupljača, Radnjača, Smratine, Velika Slatina, Torovi, Pedinka, Srpljica, Šepunatka, Site i Kozjak. Time su 134 kilometra kanalizacijskog i 126 kilometara vodovodnog cjevovoda sa 16 crpnih stanica te dva hidrobloka – uz podmorski ispust dužine 1922 metra – završena priča, barem kada je riječ o projektnoj dokumentaciji i lokacijskoj dozvoli.
Procijenjena vrijednost ovog projekta iznosi vrtoglavih 733 milijuna kuna, od čega 643 milijuna kuna investicijskih troškova otpada na sam projekt, a preostalih 90 milijuna kuna na troškove zemljišta, poslove nadzora, vidljivosti te druge poslove vezane uz gradnju virskog vodovoda i kanalizacije. Kako je riječ o procijenjenim troškovima, kao i u slučajevima aglomeracije i III. faze, puna i prava vrijednost projekta znat će se tek nakon procesa javnih nabava – naveli su s Vira.