”Biljke tvrđave Klis”, popularno-znanstveni botanički vodič čiji su autori dipl. ing. biologije Vedran Šegota, kustos herbarijskih zbirki Botaničkog zavoda Biološkog odsjeka PMF-a u Zagrebu, i mag. ing. šumarstva Ivan Limić, doktorand u Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu, predstavljena je u kliškoj Narodnoj knjižnici i čitaonici čime se tvrđava Klis svrstala među rijetke fortifikacijske građevine na svijetu koje imaju botanički vodič.
Džepno izdanje
Svojim kulturno-povijesnim značenjem tvrđava Klis postala je jedna od poznatijih turističkih destinacija na karti Hrvatske, a iznenađujuće je bogatstvo flore Kliške tvrđave i njezine okolice. Zabilježeno je više od 300 biljnih svojta, uključujući 20 strogo zaštićenih vrsta, od kojih je čak 16 endema!
– Još kao osnovnoškolac gajio sam strast prema biljnom i životinjskom svijetu, a čuo sam priče o jednoj posebnoj, rijetkoj, endemičnoj biljnoj vrsti koja raste na tvrđavi Klis. Već tada sam maštao o tome da otkrijem i istražim nešto novo i drukčije u Klisu. Ta želja je dugo godina bila negdje skrivena i često bi mi padala na pamet iako nisam previše o tome pričao. Nakon nekog vremena saznao sam da se zapravo radi o Fibigiji triquetra (jadranski sijedac, endem srednje Dalmacije), biljci koja krasi naslovnu stranicu naše knjige – ispričao je na predstavljanju jedan od autora Ivan Limić. Ideja o knjizi je nastala kada je na klišku tvrđavu doveo kolegu iz Senja, također uskočkog grada, Vedrana Šegotu. Oduševilo ih je bogatstvo biljnog svijeta.
– Po povratku u Zagreb uz ne previše razgovora sjeli smo i napisali projekt izrade, prijevoda, dizajna i tiska knjige. Uz detaljno obrazloženje i detalje Općini Klis predstavili smo projekt, koji je bio prihvaćen i nakon kratkog vremena dobili smo zeleno svijetlo i počeli s radom. Osim od Općine Klis, potporu smo dobili od Narodne knjižnice i čitaonice u Klisu koja je ujedno i nakladnik te Hrvatskog botaničkog društva – kažu autori koji su tijekom 2017. godine proveli botaničko istraživanje ne samo tvrđave već i okolnih stijena te napravili detaljne fotografije svih pronađenih biljnih svojta. Fotografirali su ih tijekom svih godišnjih doba, odnosno u periodu od godinu i pol dana u svim vegetacijskim fazama (zimski izbojak, list, cvijet, plod i sjeme).
Botanički popularno-znanstveni vodič „Biljke Tvrđave Klis“ ima 204 stranice. Opisuje ukupno 92 biljne svojte, a s obzirom na to da je džepnog izdanja i zamišljen kao turistički vodič kroz biljni svijet kliške tvrđave napisan je na čak pet jezika (hrvatski, engleski, njemački, talijanski i francuski). Tekst je popraćen brojnim visokokvalitetnim fotografijama autora Ivana Limića, Vedrana Šegote i Mirka Bojića.
– Sam proces je iziskivao jako puno vremena i rada. Napravili smo bazu s više od 10.000 selektiranih fotografija, po vrstama i boji cvijeta, koju su grafičari i dizajneri koristili prilikom same izrade. Fotografije prate tekst, a izabrani su zanimljivi detalji pojedinih biljnih vrsta s ciljem da čitatelju bude zanimljivo i poučno te prepoznatljivo. Sve fotografije su snimane u okolici i u samoj kliškoj tvrđavi što knjizi daje dodatnu autentičnost – govori Limić.
Cilj ovog rada bio je posjetiteljima tvrđave i grada Klisa, ali i svim zainteresiranima približiti bogatstvo flore kliške tvrđave i njezine okolice, čiji dio su i strogo zaštićene vrste poput jadranskog sijedca, dalmatinskog oštrolista, dalmatinske žutilovke, dalmatinskog buhača, ljekovite kadulje, piramidalnog zvončića, dalmatinske perunike i modrog lasinja.
Knjiga je praktičnog džepnog formata, uz svaku svojtu navodi se njezin kratki opis, fotografije, vrijeme cvatnje i visina, što omogućuje svakom posjetitelju da u šetnji po tvrđavi s knjigom u ruci traga i pronalazi različite vrste.
Obogaćena turistička ponuda
U prepunoj dvorani o knjizi su govorili i ravnateljica Narodne čitaonice i knjižnice Klis Lea Smodlaka te jedna od recenzentica knjige dr. sc. Nina Vuković, poslijedoktorandica na Botaničkom zavodu Biološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a. Uz nju, knjigu su recenzirali dr. sc. Antun Alegro, izvanredni profesor na Botaničkom zavodu Biološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a i dr. sc. Sandro Bogdanović, izvanredni profesor na Zavodu za poljoprivrednu botaniku zagrebačkog Agronomskog fakulteta.
Na predstavljanju je bio i načelnik Općine Klis Jakov Vetma koji drži da će ova knjiga znatno obogatiti turističku ponudu Općine Klis, ali i šireg dalmatinskog područja. Osobito ga veseli što je zbog svoje visoke kvalitete i stručnosti knjiga dobila preporuku Hrvatskog botaničkog društva te je ušla u botaničku literaturu.