– Ministarstvo zaštite okoliša i energetike na savjetovanje sa zainteresiranom javnošću uputilo je Prijedlog Zakona o proglašavanju Parka prirode Dinara. Navedenim Zakonom zaštitio bi se masiv Dinare (Dinara, Troglav i Kamešnica), izvorišni dio i gornji tok rijeke Cetine te krška polja (Hrvatačko, Paško i Vrličko) uz Cetinu u kategoriji parka prirode – izvijestili su iz Šibensko-kninske županije.
– Već se godinama zalažemo i lobiramo da se masiv Dinare proglasi parkom prirode kako bismo zaštitili njegove iznimne prirodne i kulturno-povijesne vrijednosti. Još 2010. godine Šibensko-kninska županija i Općina Kijevo sufinancirale su izradu Stručne podloge za zaštitu Dinare koju je izradio Državni zavod za zaštitu prirode, a koja je bila osnova za pokretanje postupka proglašenja zaštite. Proglašavanjem parka prirode, ovaj dio naše županije dobit će priliku za razvoj u skladu s očuvanjem prirodnih i kulturnih vrijednosti, a zaštita u kategoriji parka prirode znatno će olakšati pristup strukturnim fondovima EU za poticanje djelatnosti u skladu s ciljevima očuvanja. To će osigurati očuvanje dobrog stanja okoliša, a samim time kvalitetu života i zdravlja ljudi na ovom području – ističe župan Goran Pauk.
Donošenjem ovog zakona zaštitit će se cjelovitost i prirodne te druge vrijednosti masiva Dinare temeljene na ekološkim, krajobraznim i drugim vrijednostima. Osigurat će se primjerena pravna i stručna zaštita područja Dinare te omogućiti održivi način obavljanja gospodarskih djelatnosti i razvoja turizma.
– Zaštita područja masiva Dinare u kategoriji parka prirode od posebnog je interesa za Republiku Hrvatsku radi očuvanja izvornih prirodnih vrijednosti, bogate georaznolikosti, divljih vrsta i endema te cjelokupne raznolikosti prirodnih staništa kao što su vodena staništa rijeka Krke i Cetine s njihovim pritocima, močvarna staništa, stijene i točila, šumska i špiljska staništa te druge prirodne vrijednosti – istakli su Županije.
– Park prirode vrlo je pogodan oblik zaštite područja velike površine s obzirom na to da omogućava sklad zaštite prirode i održivost njena korištenja, odnosno obavljanja dopuštenih djelatnosti – navodi župan Pauk te poziva sve zainteresirane građane da se, putem portala e-Savjetovanje, uključe u savjetovanje koje je otvoreno do 1. lipnja 2020.