Kao i svake godine, središnja su događanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 18., 19. i 20. studenoga kada se obilježava stradanje Vukovara, gradske četvrti Borovo naselje, kao i spomen na stradale i nestale u Veleprometu i na Ovčari. I ove godine je, unatoč epidemiji COVID-19, organiziran niz popratnih događanja koja su zbog epidemioloških mjera morala biti ipak drugačije provedena. Bilo je tu okupljanja ratnih izvjestitelja, liječnika, znanstvenih skupova, satova povijesti, izložbi, najava izložbi…
Ostavština za mlade
U organizaciji Udruge hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990. – 1991. – Županijskog ogranka Vukovar i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar, održan je Znanstveno-stručni simpozij “Ratna bolnica Vukovar 1991. – dr. Juraj Njavro”. Predavači su bili vukovarski liječnici, medicinske sestre i gosti iz drugih znanstvenih ustanova, a prezentirana je i monografija “Hrvatski sanitet ličke bojišnice”.
– Jedan od ciljeva je prenijeti naša znanja i načine pristupa problemima i kriznim situacijama mladim kolegama liječnicima i medicinskim sestrama, ali i što je najvažnije, ostaviti iza sebe mlade koji će slijediti naš put – rekla je ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac.
U sklopu programa Dana sjećanja organiziran je i 19. stručni sastanak „Hitna medicina“. Održan je online, a bile su uključene 84 osobe iz Vukovarsko-srijemske županije. Još od 2006. godine održava se i okupljanje Zbora ratnih izvjestitelja Domovinskog rata HRT-a. I ove godine stigli su u Vukovar, ali skup se zbog epidemioloških mjera nije održao. Nekadašnji ratni izvjestitelji ipak su nastavili tradiciju, položili su vijence i upalili svijeće kod mjesta masovne grobnice na Ovčari i kod biste Blage Zadre na Trpinjskoj cesti te najavili održavanje skupa na proljeće.
ZVON za Vukovar
U sklopu popratnog programa održan je sat povijesti na temu “Mir nebu nad Hrvatskom: 25. godina od Oluje“. Preko videoveze spojilo se 12 škola diljem Hrvatske od Vukovara do Dubrovnika zato da se edukativnim i kreativnim satom povijesti osnovnoškolci međusobno povežu učeći o Domovinskom ratu i herojima koji su se borili za domovinu.
U spomen na novinara, urednika, ratnoga izvjestitelja i književnika Sinišu Glavaševića u Gradskoj knjižnici Vukovar otvorena je izložba dokumentarnih fotografija, odnosno retrospektiva novinarsko-književničkih susreta “Grad to ste vi”. Izložba će biti otvorena do 27. studenoga.
Predstavljena je i inicijativa izložbe o djeci stradaloj u Vukovaru i okolici. Riječ je o 34-ero djece stradalih u ratnom vihoru među kojima su i ona čiji posmrtni ostaci nisu nikada pronađeni. U spomen na Vukovar 18. studenoga zapaljene su svijeće diljem Hrvatske, a održana je inicijativa ZVON za Vukovar u okviru koje je 18. studenoga, u 18 sati i 11 minuta, zazvonio velik broj crkvi u cijeloj Hrvatskoj u znak sjećanja na žrtvu Vukovara.