Izbornik
Naslovnica Županije Vukovarsko-srijemska
U Vukovaru održan stručni skup

'Predrasuda je da osobe s invaliditetom ne mogu raditi ništa'

Stručni skup Zapošljavanje osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet
Foto: Branimir Bradarić
Poslodavcima koji zapošljavaju osobe s invaliditetom na raspolaganju imaju i subvencije plaće, sufinanciranje troškova obrazovanja, sufinanciranje troškova prilagodbe uvjeta i mjesta rada

Pod nazivom 'Zapošljavanje osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet' u Vukovaru je održan stručni skup na kojem je bilo riječi o zapošljavanju osoba s invaliditetom, preprekama, problemima i slično. Po riječima zamjenice pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mire Pekeč Knežević cilj skupa je upoznati poslodavce s prednostima koje donosi zapošljavanje osoba s invaliditetom. Pojasnila je i odredbe zakona prema kojemu je svaki poslodavac koji zapošljava više od 20 osoba dužan zaposliti i osobu s invaliditetom. Iskustva poslodavaca koji su to napravili govore kako su na taj način dodatno unaprijedili svoje poslovanje.

- Uz poticaje koje ostvaruju preko Zavoda za zapošljavanje poslodavci dobivaju i poticaje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom - rekla je Pekeč Knežević dodajući kako Hrvatska ima manjak određenih profila radnika i da stoga osobe s invaliditetom moramo vratiti na otvoreno tržište rada.

Istaknula je kako mnogi od njih pored svoga oštećenja imaju očuvane radne sposobnosti te da pitanje njihovog zapošljavanja nije samo pitanje vlastite egzistencije već je to i ulaganje u unaprjeđenje i razvoj zajednice. Poslodavcima koji zapošljavaju osobe s invaliditetom na raspolaganju imaju i subvencije plaće, sufinanciranje troškova obrazovanja, sufinanciranje troškova prilagodbe uvjeta i mjesta rada (uklanjanje arhitektonskih barijera) kao i programe inovativnog zapošljavanja.  

Savjetnik za radnu politiku i zapošljavanje HGK Davorko Vidović rekao je kako u Hrvatskoj imamo 300 tisuća osoba s invaliditetom u radnoj dobi od kojih je svega 17 tisuća na tržištu rada, a da ih je još 6 tisuća nezaposleno.

- U Hrvatskoj nije najveći problem nedostatak investicija već nedostatak radne snage. Predrasuda je da osobe s invaliditetom ne mogu raditi ništa jer imamo niz primjera koji pokazuju kako mogu dati izvrsne radne rezultate. Za prilagodbu radnih mjesta država je osigurala dovoljno novca i to poslodavce ne košta ništa, a uz mali je trošak moguće dobiti vrhunski kvalitetne i osposobljene radnike. Primjera radi FINA je u dvije godine zaposlila 60-ak osoba s invaliditetom - rekao je Vidović.