Projekt gradnje nove zgrade Medicinske škole Pula trenutačno je najznačajnija kapitalna investicija na području obrazovanja u Istarskoj županiji. Kako teku radovi na gradilištu prošli su tjedan, iz prve ruke, imali priliku vidjeti obnašatelj dužnosti istarskog župana Fabrizio Radin i pulski gradonačelnik Boris Miletić. Naime, projekt vrijedan 61,7 milijuna kuna zajednički i u jednakim omjerima financiraju Županija i Grad Pula.
Nedostatak kadrova
Po riječima župana Radina, izvođač radova je na današnji dan uspio izvršiti oko 75 posto građevinskih radova, a njihov završetak očekuje se na proljeće. Uslijedit će opremanje škole, a učenici bi u novo zdanje trebali krenuti od školske godine 2021./2022.
– Ne trebamo objašnjavati važnost ove investicije, ali mogu reći da naša zajednička politika ulaganja u školstvo prati tržište rada. Nedostaju nam medicinski kadrovi svih profila i na ovaj konkretan način rješavamo tu problematiku. Usprkos pandemiji i katastrofalnim potresima koji su pogodili zemlju, zahvaljujući profesionalnosti svih uključenih u projekt, a prvenstveno građevinskih radnika, vidimo kraj investicije i ovom prilikom mogu izraziti veliko zadovoljstvo – naglasio je župan te iskoristio priliku da pozove učenike s područja Istre da se upišu u Medicinsku školu.
Podsjetio je i na rekonstrukciju i dogradnju zgrade Društvenog centra Pula, u koji Županija proteklih godina kontinuirano ulaže. Zadovoljstvo viđenim izrazio je i gradonačelnik Miletić istaknuvši kako će Medicinska škola Pula biti jedna od najmodernijih i najbolje opremljenih u Hrvatskoj, a novi prostorni uvjeti pridonijet će kvalitetnijem obrazovanju budućih medicinskih kadrova.
– Drago mi je što su Istarska županija i Grad Pula partneri na tome projektu, iako je Županija osnivač srednjih škola. Međutim, kako se Škola nalazi na području Pule, Grad se aktivno uključio u sufinanciranje projekta. Govoreći o srednjoškolskom obrazovanju, svakako valja spomenuti i gradnju Centra za kompetentno cjeloživotno razvijanje inovativnih znanja i vještina u sektoru ugostiteljstva i turizma na Stoji, ali i daljnji razvoj Sveučilišta Jurja Dobrile i proširenje studentskog doma. Sve navedeno plod je velikog ulaganja u obrazovanje, rekao bih, jednog od većih posljednjih desetljeća – izjavio je pulski gradonačelnik.
Dodao je i kako će uz novu Opću bolnicu Pula oni koji završe medicinsku školu imati osigurano radno mjesto. Stara zgrada medicinske škole sagrađena je 1957. godine, a radi dugogodišnjeg neodržavanja bila je u derutnom stanju te se tijekom razrade programskog rješenja pokazalo racionalnijim, optimalnim, funkcionalnijim i kvalitetnijim rješenjem postojeću zgradu potpuno ukloniti i sagraditi novu zamjensku građevinu.
Novi prostori i programi
Nekadašnja škola sadržavala je samo četiri učionice na 470 kvadrata, dok će nova škola imati devet općih učionica, sedam specijaliziranih učionica, tri praktikuma, tri laboratorija, kabinet za nastavnike, bibliotečno-informatički centar, prostor za više namjena, kuhinju i blagovaonicu, učenički klub, prostor za organizaciju i koordinaciju rada, sanitarije za nastavnike i učenike te prateće prostore.
Projektnim rješenjem predviđena je zgrada koncipirana kao višekatnica s podrumskom etažom, prizemljem i dva kata neto korisne površine 3916 četvornih metara, odnosno bruto razvijene površine 4319 četvornih metara, čime će se stvoriti uvjeti za školovanje 400 učenika u 13 do 16 razrednih odjela u jednoj smjeni. Medicinska škola Pula trenutačno ima 319 učenika u 14 razrednih odjela. Sadašnji prostorni uvjeti omogućavaju školovanje u nastavnim programima za medicinske sestre/tehničare opće zdravstvene njege i fizioterapeutske tehničare i primalje asistentice, dok će nova zamjenska zgrada Medicinske škole Pula omogućiti uvođenje i novih nastavnih programa za koje postoji potreba: dentalne asistente, farmaceutske tehničare, zdravstveno-laboratorijske tehničare i sanitarne tehničare