Posljednjih nekoliko godina puno se govori o demografiji kao gorućem problemu Hrvatske. S problemom demografije, odnosno smanjenjem nataliteta susreće se gotovo svaki grad pa tako i Karlovac.
– Demografiju je pogrešno tumačiti kao zaseban problem koji se rješava isključivo materijalnim davanjima. Demografija je način na koji promišljamo i na koji stvaramo poticajno i zdravo okruženje za razvoj mladog čovjeka, za osnivanje obitelji. Stoga kada razmišljamo o poticanju demografije, zapravo mislimo na mlade ljudi koji kreću u svijet odraslih. Za to im je potreban prvenstveno posao – kazao je Damir Mandić, karlovački gradonačelnik.
Pomoć mladima
Grad Karlovac posljednjih nekoliko godina bilježi pad nezaposlenosti. Tako je 2007. godine broj nezaposlenih iznosio 4612, a krajem 2018. bilo je 1908 nezaposlenih osoba. Kako bi dodatno pomogli, napominju u gradskoj upravi, Grad je poticanje samozapošljavanja i otvaranja novih radnih mjesta postavio kao jedan od svojih imperativa s ciljem da pomogne mladima da pokrenu neki vlastiti posao.
Samo za poticanje poljoprivrede i poduzetništva u 2018. osigurano je više od pet milijuna kuna vlastitih sredstava, a novim pravilnicima koji su upravo u proceduri javnog savjetovanja predlažu se dodatne olakšice za mlade poduzetnike i poljoprivrednike, odnosno inicijativa da im se prizna 80 posto ulaganja umjesto dosadašnjih 70 posto. Ubrzana je i procedura dodjela potpora koji će se od sada rješavati po redoslijedu zaprimanja.
Uz to, Grad Karlovac jedan je od rijetkih gradova rekordera u izdavanju građevinskih dozvola što je još jedan korak ka bržem investiranju, a samim time i otvaranju novih radnih mjesta.
Kako bi se mladi odlučili na osnivanje obitelji, svakako su im važni i egzistencijalni uvjeti poput stanova, kuća, mjesta u kojima će živjeti. Karlovac je i u tom segmentu odlučio pomoći pa je prvi u Hrvatskoj uveo sufinanciranje ugradnje vodomjera i kalorimetra kao rješenja za kvalitetnije stanovanje. Do sada su dodijeljena 223 stana, kupljeno je još 134 stana i dvije kuće kako bi se dodijelile potrebitima. Mladi u Karlovcu mogu računati i na sredstva Grada kao pomoć u sufinanciranju kredita.
– Ono za što uvijek vežemo demografiju svakako su djeca i vrtići. Karlovac je grad – prijatelj djece od 2007. godine i svakom godinom to i dokazujemo. Unatrag pet godina u vrtićke objekte uloženo je više od 80 milijuna kuna, u sklopu čega su izgrađena tri potpuno nova objekta na Turnju, Rakovcu i na Švarči. Prošle je godine započela, a do jeseni ove godine bit će završena rekonstrukcija najvećeg karlovačkog vrtića “Grabrik” čija je vrijednost 23 milijuna kuna. Trenutačno je u fazi pripreme postupka javne nabave i vrtić “Mahićno” na ruralnom području grada, čija bi se gradnja trebala financirati sredstvima EU. Grad Karlovac kontinuirano ulaže u osnovne škole poticanjem svih oblika energetske učinkovitosti, ali i raznim programima za učenike poput produženog boravka, jednosmjenskog rada, rada s darovitim učenicima, Školskog obroka za svako dijete...– dodao je Damir Mandić.
Kvalitetno slobodno vrijeme
Smatra da mladi u Karlovcu mogu kvalitetno provoditi slobodne vrijeme u nizu aktivnosti. Karlovac je prvi grad u Europi po zelenim površinama po stanovniku, jedan od gradova u Hrvatskoj s najviše biciklista te prvi grad u našoj zemlji po broju rukometnih dvorana po stanovniku. Karlovac krasi prvo registrirano riječno kupalište Foginovo te prvi slatkovodni akvarij na ovim prostorima Aquatika.
– Demografiju gotovo uvijek promatramo kroz mlade, ali demografska slika su i sve one aktivnosti koje činimo za zrelije generacije, poput prvog dnevnog boravka, prvog socijalnog programa u RH, božićnice za umirovljenike, Kluba umirovljenika te ulaganja u zdravstveni sustav i domove za starije i nemoćne. Demografske mjere stvaramo svakodnevno i u kontinuitetu već godinama koncentrirajući se na aktivnosti stvaranja klime ugodnog življenja u gradu susreta – dodao je gradonačelnik Damir Mandić.