Rezultat je to bezbroj razgovora i pregovora i ukazivanja na položaj djece s teškoćama u razvoju, ali i ukazivanja na njihovu diskriminiranost u društvu.
- Godinama su naša djeca bila diskriminirana i uskraćena po svakom pitanju. Zato je ovo za nas veliki dan. Kroz Ugovor s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku postali smo pružatelj usluga i zaposlili šest mladih i obrazovanih osoba koje će raditi s djecom - rekla je predsjednica udruge Viktorija Matin.
Plan je i da u budućnosti udruga dodatno raste i kadrovski, ali i da kroz razne projekte osiguravaju novu opremu. Prema riječima predsjednice udruge, razmišlja se i da udruga kroz neko vrijeme postane i svojevrsni Centar za djecu s teškoćama u razvoju gdje bi se provodile najrazličitije terapije. Radeći u tom smjeru pokušat će i djelovati na izmjene određenih zakona i pravilnika s obzirom da neke terapije, koje su u svijetu prihvaćene i masovne se koriste, nisu odobrene od strane našega ministarstva i HZZO-a.
Vukovarski leptirići trenutno broje 100 članova s područja Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije, od kojih njih 60 ima ishođena Rješenja Centra za socijalnu skrb i koji samim tim mogu koristiti neku od terapija koje udruga pruža. Već sad se stvaraju liste čekanja što je, kako je rekla Matin, pokazatelj koliko djece zapravo ima poteškoće u razvoju, ali i da im nedostaje još osposobljenoga kadra. U suradnji s regionalnim centrima za socijalnu skrb djeca se upućuju u Udrugu radi pružanja psihosocijalne podrške u vidu senzorne integracije, odgoja i edukacijske rehabilitacije, vježbi svakodnevnih vještina (radna terapija), psihološke podrške (neurofeedback terapija) i kineziterapije i sportsko-rekreacijskih aktivnosti. Djeci je još dostupna terapija kvantnog integriranja primitivnih refleksa laserom, BrainGym i igraonica. Svaka od tih terapija korisnicima donosi određeni zdravstveni boljitak. Još do nedavno za svaku od tih terapija roditelji su sa svojom djecom morali putovati do Osijeka, u najboljem slučaju, a najčešće do Zagreba.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava iskazao je zadovoljstvo s činjenicom da je ova vukovarska udruga postala Pružatelj usluga na terenu.
- Tek kada razgovarate s tim roditeljima onda vidite zapravo koliko oni imaju problema i s čime se sve suočavaju svakodnevno. Drago mi je da smo pomogli toj djeci jer se radi o najranjivijima među nama - rekao je Penava.
Za potrebe rada šest zaposlenih osoba mjesečno se izdvaja 70.000 kuna. Međutim, kako je potrebno osigurati sredstva i za druge troškove poput režija, zamjenskih dijelova i nove opreme u udruzi kontinuirano pišu i nove projekte.