Tog 2. lipnja 1997. godine, u Belom Manastiru su se na okupu našli predstavnici političkog života svih dijelova cjelovite Osječko-baranjske županije, prvi put od osnivanja županija 1993., u završnoj fazi procesa mirne reintegracije. Svjedočili su tome predsjednik RH, izaslanstva Vlade RH i Hrvatskog sabora te predstavnici UNTAES-a i drugih međunarodnih organizacija.
U spomen na taj događaj, Osječko-baranjska županija 2. lipnja je proslavila svoj Dan.
Od gospodarstva do sporta
Tradicionalnim paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca na platou Kapelice Kraljice mira na Krunskoj utvrdi u Osijeku, župan Ivan Anušić, u pratnji svojih zamjenika Mate Lukića i Josipa Miletića te predstavnika Hrvatske vojske, Policijske uprave Osječko-baranjske i braniteljskih udruga, odao je počast poginulim hrvatskim braniteljima.
– Odali smo počast svim poginulim braniteljima u Domovinskom ratu zahvaljujući kojima imamo svoju državu, a ovom prilikom prisjetili smo se i svih djelatnika Županije koji nisu više s nama, ali njihov rad i djelovanje ostavili su trag u razvoju čitave županije – kazao je župan Anušić.
Svečani program obilježavanja Dana Osječko-baranjske županije nastavljen je dodjelom nagrada i javnih priznanja zaslužnim građanima i subjektima za iznimna postignuća na području gospodarstva, kulture, prosvjete, tjelesne kulture i sporta te tehničke kulture. Kako je istaknuo župan Anušić, "to su ljudi koji su nositelji kvalitete, razvoja i vrhunskih dostignuća zahvaljujući kojima je zajamčen daljnji napredak Osječko-baranjske županije".
Za iznimna postignuća u području gospodarskih djelatnosti ostvarena primjenom uspješne organizacije rada i poslovanja te uspješnom primjenom znanosti i suvremenih dostignuća u praksi, čija je posljedica povećanje kvalitete proizvodnje u složenom poslovnom okruženju, nagradu je zaslužila Saponia d.d., a preuzela ju je predsjednica uprave Dajana Mrčela.
– Ovom prilikom zahvaljujem i svim djelatnicima Saponije na velikom trudu, marljivom radu i istinskoj želji da pokažemo kako možemo biti izvrsna kompanija. Vjerujem da ćemo i ove godine ostvariti zapažene rezultate na ponos našeg Grada i Županije – rekla je Mrčela.
Za zapažene uspjehe u stručnom i pedagoškom djelovanju u osposobljavanju sportaša i sportskih organizacija nagradu je dobio Stjepan Krznarić, istaknuti član i trener reprezentacije u disciplinama kajaka i kanua.
– Osvojena nagrada za mene je samo izazov u daljnjem djelovanju, ali i priznanje za 48 godina predanog rada u sportu i tjelesnoj kulturi. Ponosan sam na brojne ostvarene uspjehe i kvalitetne sportske suradnje, a vjerujem da ću još puno dati hrvatskom sportu – kazao je Krznarić.
Za izvedena umjetnička ostvarenja koja predstavljaju značajan doprinos razvitku kulture nagradu je zaslužila Daniela Taslidžić Herman, ravnateljica Gradskog kazališta Beli Manastir koja predanim radom u posljednjih 15 godina doprinosi kulturnom životu Baranje.
Volja, trud i znanje
– Kada smo osnovali Gradsko kazalište Beli Manastir 2006. godine želja nam je bila da jednoga dana on preraste u profesionalnu ustanovu, zbog čega radimo na njegovoj preregistraciji. Početak je bio jako težak, ali volja, trud i znanje su polučili rezultat te je osvojena nagrada Osječko-baranjske županije zapravo nagrada svim kazališnim djelatnicima u Belom Manastiru – poručila je Taslidžić Herman i najavila puno novih projekata i u budućnosti.
Zapažene rezultate u stručno-pedagoškom radu ostvarila je mr. sc. Maja Kassa koja je dobitnica priznanja u području prosvjete. Inače, ova učiteljica geografije u Osnovnoj školi Vijenac u Osijeku autorica je projekta Biosigurnost i biozaštita, jedinstvenog pristupa poučavanju sadržaja biosigurnosti i biozaštite kakav nema niti jedna zemlja u Europi. Nagradu i priznanje Osječko-baranjske županije u području tehničke kulture zaslužio je profesor Elektrotehničke i prometne škole iz Osijeka Mirko Mesić koji već više od 25 godina svoje učenike poučava kreativnom razmišljanju u stvaranju novih proizvoda.