Već tradicionalno Vukovarsko-srijemska županija će 11. studenoga, na dan svog zaštitnika sv. Martina, obilježiti Dan županije. Planira se svečani program dodjele nagrada i priznanja zaslužnima. Povodom Dana županije o učinjenome u proteklih godinu dana kao i onome što se sve planira razgovarali smo sa županom Božom Galićem.
Je li koronakriza usporila projekte koji se provode u županiji?
Učinit ćemo sve kako bi se naši strateški projekti nastavili realizirati, ali i započeli novi jer oni su ključ razvoja ovog kraja. Prema zadnjim ažuriranim podacima ukupan iznos ugovorenih bespovratnih sredstava u Vukovarsko-srijemskoj županiji od listopada 2016. do kolovoza 2020. godine iznosi oko 3 milijarde kuna. Gleda li se odnos ugovorenih EU sredstava po stanovniku, Županija je na visokom trećem mjestu u odnosu na ostale županije. Velika pomoć za sve slavonske županije, pa tako i Vukovarsko-srijemsku, je Vladin Projekt za Slavoniju, Baranju i Srijem. Kad je riječ o sredstvima u okviru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, u ovom financijskom okviru osigurano je 18,75 milijardi kuna iz europskih fondova, isključivo za projekte pet slavonskih županija. Ono što nas posebno raduje i što je važno napomenuti jest da se od 5 najvećih ugovorenih projekata u 2018. godini u okviru projekta Slavonija, Baranja i Srijem na prva tri mjesta nalaze projekti Vukovarsko-srijemske županije.
Poljoprivreda je naša strateška proizvodnja. Koje su mjere namijenjene poljoprivrednicima i poduzetnicima?
Županija maksimalno koristi svoje resurse kako bi osigurala što je više sredstava iz EU fondova, posebice u području razvoja poduzetništva i investicijske klime, razvoja ljudskih resursa i povećanja zapošljavanja te razvoja ruralnih područja. Kontinuirano provodimo mjere potpora malom i srednjem poduzetništvu, a osobito treba istaknuti da je dobrim dijelom dovršena mreža potpornih institucija – LAG-ovi, razvojne agencije, tehnološki parkovi i inkubatori, koji su dovoljno stručni i educirani da pomognu poduzetnicima i jedinicama lokalne samouprave u realizaciji projekata i privlačenju sredstava iz EU fondova. Objavili smo i javni poziv za potpore poduzetnicima, za što je u ovogodišnjem proračunu osiguran iznos od pola milijuna kuna. U suradnji s Poljoprivrednim fakultetom osnovan je Agro klaster u koji se mogu učlaniti svi zainteresirani poljoprivredni proizvođači.
Sve se više govori o turističkim potencijalima, koje mjere se poduzimaju za privlačenje gostiju?
Zbog pandemije koronavirusa pred nama je posao prilagodbe komunikacije s tržištem, organizacije prihvata posjetitelja te nastavak rada na razvoju kvalitetnih i jedinstvenih turističkih sadržaja, koji će, kao i do sada, biti izbor onih posjetitelja koji se aktivno odmaraju u zelenoj prirodi, uživaju u domaćoj, zdravoj hrani te upoznaju nove ljude i krajeve. Smatram kako smo u ovom trenutku itekako atraktivna destinacija za turiste koji će upravo zbog novonastale situacije izbjegavati mjesta masovnih dolazaka i pribjegavati individualnim dolascima u ruralna, manje napučena područja. Turizam je jedan od važnih segmenata razvoja županije. Potencijali su veliki i treba ih kvalitetno koristiti – od ponude s dugom tradicijom poput lovnoga turizma, gdje su spačvanske šume ubilježene kao top-destinacija za lovce iz Njemačke i Italije, preko ciklo, kulturnog, vjerskog i eno-gastroturizma.
Koliko se ulaže u mlade, obrazovanje, zdravstvo...?
Županija je objavila javni poziv za sufinanciranje kupnje kuće ili stana za mlade i mlade obitelji za 2020. godinu. Bespovratna sredstva osigurana su za mjeru kojom se želi na ovaj način pomoći stanovništvu u rješavanju stambene problematike i potaknuti mlade da ostanu na području Vukovarsko-srijemske županije. Planirana sredstva u iznosu od 1,5 milijuna kuna prepolovljena su zbog pandemije uzrokovane koronom, da bi poslije smirivanja epidemiološke situacije, a zbog velikog interesa i broja prijavljenih obitelji iznos javnog poziva je povećan na 2,5 milijuna kuna.
Sredstva će biti dodijeljena za 90- ak obitelji. U nešto manje od dvije godine Upravni odjel za sport, mlade i demografiju u razne demografske mjere uložio je oko 9 milijuna kuna. Ulažu se i znatna sredstva u izgradnju infrastrukture u školstvu i zdravstvu, kao i u društvene djelatnosti gdje su iskorištene maksimalne mogućnosti financiranja iz EU fondova.
Kako gledate na rad županijske Razvoje agencije?
Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije priprema i razvija projekte za Vukovarsko-srijemsku županiju i sve njene upravne odjele te provodi drugi dio projekta tehničke pomoći kroz koji će se ostvariti i usluge savjetovanja i pripreme projekata, ali i brojne edukacije u funkciji jačanja kapaciteta za pripremu i provedbu EU projekata. Aktivno radi i priprema županijsku razvojnu strategiju za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Danas pripremamo kvalitetne i financijski puno jače projekte jer imamo više dostupnih sredstava iz fondova EU. Zahvaljujući mladim i stručnim ljudima koji su naučili i znaju raditi kvalitetne projekte, danas imamo ugovorene projekte u vrijednosti oko tri milijarde kuna koji će se financirati iz EU fondova. To je jedan veliki zalog za budući razvoj naše županije.
Priprema li se županija za novu financijsku omotnicu?
U idućim godinama nastojat ćemo povećati, odnosno povlačiti još više sredstava iz EU koja će omogućiti realizaciju novih projekata. Strategijom razvoja Vukovarsko-srijemske županije za razdoblje od 2020. godine jasno su definirana četiri glavna područja – poljoprivreda kao naša glavna grana, drvna industrija, turizam i obnovljivi izvori energije iz dijela poljoprivrede, iz šumskog sektora, isto tako i iz solarne energije, tople vode i vjetra. Da bi se ostvario plan razvoja, uz naše aktivnosti potrebno je realizirati i državne infrastrukturne projekte koji se nalaze na području naše županije, a to su željeznička, cestovna, zračna i plovna prometna infrastruktura.