Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban održao je u Makarskoj radni sastanak sa svim gradonačelnicima i načelnicima općina s područja županije na kojemu su razgovarali o temama koje ih sve zanimaju i muče, poput liječničkih specijalizacija te problematike vezane uz zemljišta šumskog gospodarskog pojasa.
Bilo je riječi i o povlačenju sredstava iz novog operativnog programa fondova EU za gradnju školskih sportskih dvorana. Najavljeno je sufinanciranje jedinica lokalne samouprave projektne dokumentacije za natječaje iz fondova EU što će Županija uvrstiti u proračun za 2019. godinu, a govorilo se i o primjeni Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina i Zakona o upravljanju državnom imovinom u odnosu na jedinice lokalne samouprave.
Ponuđena suradnja
Okupljenim gradonačelnicima predstavio se i Dragan Ljutić, novi rektor Sveučilišta u Splitu, koji ih je upoznao sa svojim programom i ponudio suradnju.
Boban je pozvao gradonačelnike i načelnike da sufinanciraju liječničke specijalizacije, što Županija već čini, kako bi barem ublažila, a u budućnosti i riješila problem nedostatka liječnika.
– Cilj nam je raspisati stotinu liječničkih specijalizacija. Zahvaljujući Europskim fondovima raspisali smo natječaj za 36 specijalizacija (28 za potrebe Domova zdravlja i 8 za Hitnu medicinsku pomoć), što nam je nedostatno, pa je Županija vlastitim sredstvima odlučila financirati dodatnih 15 specijalizacija, međutim ni to nije dovoljno – rekao je Boban pozivajući gradonačelnike i načelnike da i oni u proračunima za 2019. godinu osiguraju i sredstva za liječničke specijalizacije.
– Moramo sada misliti o tome kako ćemo riješiti problem za 5-6 godina, a ne da se susrećemo s problemima kakve imamo danas jer unatrag 5-6 godina onaj tko je trebao nije vodio računa o tome što nam se događa u zdravstvu i sada nedostaje specijalista svih profila – poručio je Boban.
Rekao je da su se na natječaj Županije za 15 specijalizacija javila 32 liječnika, što je malen broj i ukazuje na nedostatak liječničkog kadra. Župan je kao problem istaknuo i to što liječnici nakon obavljene specijalizacije odlaze iz Domova zdravlja i Hitnih medicinskih pomoći u bolje plaćene ustanove poput bolnica, te je najavio kako će tražiti od Vlade da se plaće u zdravstvu uravnoteže, a da se specijalizante obveže da odrade određeni broj godina u ustanovi koja im je plaćala specijalizaciju.
– Grad Makarska i općine Makarske rivijere voljne su sudjelovati u poboljšanju ovoga stanja – rekao je Jure Brkan, makarski gradonačelnik i iznio probleme koje ima makarski zdravstveni sustav.
Govorilo se i o poteškoćama pronalaska liječnika koji su voljni živjeti na otocima i u Zagori, s kojim se suočavaju u Sućurju, Jelsi, Kamenmostu, Vrlici, ali i drugim mjestima. Županija će učiniti sve kako bi se stanje popravilo, rekao je Boban. Okupljene načelnike i gradonačelnike, osobito one iz manje bogatih sredina, obradovala je informacija kako će im Županija sufinancirati izradu projektne dokumentacije za natječaje iz fondova EU.
– Cilj takvih aktivnosti predviđenih novim proračunom je da što veća alokacija sredstava iz EU dođe u našu Županiju.
Drugi cilj je da jedinice slabijeg fiskalnog kapaciteta koje ne mogu financirati izradu projektne dokumentacije to ostvare putem Županije – rekao je dožupan Ante Šošić.
Problem šumskog gospodarskog pojasa
Govorilo se i o čestom problemu kada se u građevnim područjima u prostornim planovima nalazi i šumski gospodarski pojas pa su stručnjaci Hrvatskih šuma načelnike i gradonačelnike upoznali s novim zakonom i uputili ih kako doći do tog zemljišta, na kojem gotovo da i nema stabala i staviti ga u funkciju.
Boban je na sastanak pozvao i novoga rektora Sveučilišta u Splitu Dragana Ljutića.
– Sveučilište ima namjeru disperzirati se po županiji – rekao je Ljutić koji je predstavio svoj program i namjeru širenja Sveučilišta putem suradnje s lokalnim zajednicama.