Toga 10. ožujka 1991. godine u Bogdanovcima, nedaleko od Vukovara, postrojeni su prvi nenaoružani odredi koje su činili građani s područja bivše Općine Vukovar.
Djelomično zadovoljni
U spomen na taj dan u Vukovaru je jučer obilježen Dan hrvatskih braniteljica i branitelja Vukovara. Tom prilikom preživjeli pripadnici 204. Vukovarske brigade položili su vijence podno spomen-obilježja na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata i u Bogdanovcima te je održana svečana akademija u Hrvatskom domu.
– Ovo je najmanje što možemo učiniti za naše suborce i prijatelje koji su poginuli tijekom agresije ili se i danas vode kao nestali. Okupili smo se kako bismo ih se još jednom sjetili i odali im počast, ali se i prisjetili tih dana kada smo stvarali Hrvatsku. To postrojavanje nenaoružanih odreda bilo je zapravo prvo postrojavanje 204. Vukovarske brigade – kaže predsjednik Savjeta za branitelje gradonačelnika Vukovara Tomislav Josić. Dodaje i kako je 10. ožujka odabran većinom glasova čelnika braniteljskih udruga iz Vukovara, ali i kako je isto tako mogao biti odabran i neki drugi datum koji je važan za branitelje Vukovara i obranu grada. Danas, 28 godina od postrojavanja i agresije na Hrvatsku, Josić kaže kako su branitelji djelomično zadovoljni. Velika većina njih je ostvarila svoja zakonska prava.
– Zadovoljni smo jer smo stvorili slobodnu i neovisnu Hrvatsku. Stvorili smo je svojom krvlju i na to smo ponosni. Međutim, boli nas kada vidimo što i kako se radi. Vukovar danas izgleda ljepše i uređenije nego ikada, ali od zidova se ne živi. Nedostaje posla i radnih mjesta kako bismo na taj način zadržali mlade u ovom gradu. Ovako dalje neće moći ići i nešto se mora hitno napraviti – rekao je Josić. Ističe kako su nekadašnji gospodarski giganti Vukovara poput Borova, Vupika ili Vuteksa nestali ili su u problemima, ali svih ovih godina nisu stvoreni novi. Odgovornost za to pripisuje prijašnjim gradonačelnicima, ali i državi koja nije našla načina da grad podigne gospodarski i tako mu vrati barem dio za sve što je dao tijekom Domovinskog rata. Kada govori o Vukovaru danas, kaže kako je po njemu veliki problem to što su djeca u vrtićima i školama u odvojenim razredima. Dodaje kako je međunacionalna situacija korektna i da tu ne vidi nekih problema
“Djecu ne treba dijeliti”
Josića osobno smeta i veliki broj braniteljskih udruga za što kao jednog od glavnih krivaca vidi politiku i njezine interese.
– Najsretniji bih bio kada bismo imali jednu krovnu udrugu, a ne ovako na stotine malih. Na taj način bismo bili puno jači i naš bi se glas dalje i bolje čuo. Nažalost, mi sada imamo situaciju da su neki čelnici udruga godinama na poziciji predsjednika i uporno ostaju na toj poziciji. Svatko želi biti predsjednik i na taj način “usisavati“ novac. Zbog svega toga imamo i problem da brojni branitelji ne žele biti članovi nijedne udruge jer ne znaju kamo bi. Razjedinjeni smo, to neki jako dobro koriste i na tom polju moramo puno toga učiniti – zaključio je Josić.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava rekao je da je prošlogodišnji prosvjed pokrenuo neke stvari kada je riječ o nestalima, ali da je i dalje učinjeno premalo.