Izbornik
Naslovnica Županije Vukovarsko-srijemska
Župan Galić o katastrofalnim poplavama

'Hrvatske vode zakasnile su s reakcijom, nije bilo vreća za pijesak, niti stručnjaka na terenu'

Poplava Gunja
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Župan Božo Galić održao je tiskovnu konferenciju nekoliko dana nakon odluke suda u Županji gdje je nepravomoćnom presudom sinu stradale Ruže Sirotkovića dodijeljena odšteta od 155.000 kuna, ali je i župan Galić proglašen krivcem jer nije na vrijeme donio Odluku o evakuaciji ugroženoga stanovništva

- Stožer za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije učinio je sve što je bilo moguće u vrijeme katastrofalne poplave u županjskoj Posavini 2014. pa i više od toga. Razlog tome je da su spašeni brojni ljudski životi, sačuvana imovina, životinje i drugo - rekao je župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić na današnjoj konferenciji za novinare.

Prezemtacija rada pumpe Hej trans Od velike pomoći vatrogascima Moćne pumpe za borbu protiv poplava stižu u pet gradova

Presica je uslijedila nekoliko dana nakon odluke suda u Županji gdje je nepravomoćnom presudom sinu stradale Ruže Sirotkovića dodijeljena odšteta od 155.000 kuna, ali je i župan Galić proglašen krivcem jer nije na vrijeme donio Odluku o evakuaciji ugroženoga stanovništva.

Danas su članovi Stožera, Crvenog križa kao i čelnici općina pogođenih poplavom istaknuli kako su sve odluke donesene na vrijeme i da je kvalitetan rad Stožera doprinio da posljedice katastrofalne poplave ne budu još i veće. Odgovarajući na novinarski upit da je na papiru sve bilo dobro zamišljeno, ali i da na terenu mnogo toga nije funkcioniralo kako treba, Galić je prozvao Hrvatske vode.

Vodostaj rastao 8-12 centimetara na sat

- Hrvatske vode zakasnile su s reakcijom na terenu - rekao je Galić komentirajući kako u vrijeme ugroze nije bilo vreća za pijesak, pijeska kao niti stručnih osoba koje bi koordinirale rad ljudi na terenu.

Galić je rekao i kako od hrvatske Vlade i Hrvatskih voda očekuje jači angažman kako bi se u budućnosti spriječile slične katastrofe. Napomenuto je i kako se u međuvremenu Stožer ekipirao kadrovski i opremom tako da su danas spremni odgovoriti na bilo kakve ugroze. S obzirom na ranija iskustva istaknuto je i kako ih se pri tome ne smije ostaviti same. Bila je ovo prilika i da predstavnici Stožera još jednom istaknu razne podatke iz poplave.

Prema riječima načelnika Stožera Zdravka Kelića na terenu je, na raznim poslovima, bilo angažirani nekoliko tisuća ljudi. Vodostaj Save dosegao je nikad zabilježenih 1194 centimetara. Vodostaj je rastao 8-12 centimetara na sat, a poplavi su pridonijele i obilne kiše s obzirom na to da je u tri dana na tome području palo 91 litara kiše po kvadratnom metru. Na nasipu je bilo 12 kritičnih točaka koje su se morale sanirati. Evakuirano je preko 13.000 stanovnika i podijeljeno preko 660.000 obroka.

Poplava, Sava Prirodne nepogode ne poznaju granice Hrvatska i Srbija zajedno će se boriti protiv poplava Gradilište novog nasipa U Letovaniću izgrađen zemljani nasip uz Kupu Preživjeli pet poplava: 'Sada više nećemo strahovati prilikom svake veće kiše'