Izbornik
Naslovnica Županije Vukovarsko-srijemska
Sanacija spomenika kulture

Nova fasada kapelici sv. Roka, uređuje se i mauzolej

Kapelica sv. Roka
Foto: Branimir Bradarić
Kapelica sv. Roka nalazi se gotovo u središtu grada. Na mauzoleju obitelji Eltz dovršit će se pročelje i elektroinstalacije

U skladu s planovima gradskih vlasti dva prepoznatljiva spomenika kulture, kapelica sv. Roka i Mauzolej obitelji Eltz, trebali bi uskoro biti sanirani. Naime, oba projekta gradske su vlasti prijavile na „Program financiranja zaštite kulturnih dobara za 2018. godinu” koji je raspisalo Ministarstvo kulture. Oba objekta su tijekom Domovinskog rata teško stradala i devastirana.

Ivan Čehok Radovi na infrastrukturi u Varaždinu Sanira se nadvožnjak u Ulici Vilka Novaka, očekuju se gužve

Druga faza sanacije

Kapelica sv. Roka nalazi se gotovo u središtu grada i sastavni je dio dvorca Eltz. Gradske vlasti podsjećaju kako je kapelica građena donacijom Antuna Pöhra de Rosenthalla 1740. godine, i to kao zavjetna (kužna) kapela i ujedno kao filijalna crkva za njemačke naseljenike u tom dijelu grada. Isticala se slikom sv. Roka, sv. Sebastijana i sv. Rozalije, zaštitnika od kuge, koja se nalazila na oltaru.

– Kapela je potpuno građevinski obnovljena donacijom Šibensko-kninske županije i financijskom potporom vlade RH 2003. godine, od kada se u njoj ponovno redovito slave nedjeljne svete mise – navodi se na službenoj stranici Grada Vukovara.

Navode i kako je za prvu fazu sanacije kapele sv. Roka, koja je obuhvatila sanaciju krovišta, utrošeno 280.000 kuna, od čega je Ministarstvo kulture financiralo 200.000, a ostatak sredstava osigurao je Grad. U drugoj fazi sanacije uredit će se fasada kapelice za što je odobreno 180.000 kuna. Mauzolej Eltz spada u zaštićeno kulturno dobro. Građen je između 1907. i 1909. kao grobna kapela vukovarske vlastelinske obitelji Eltz te je također teško oštećen u ratnim razaranjima 1991. Mauzolej grofova Eltz – kapela Uzašašća Kristova upisan je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a smjestio se na južnom rubu novovukovarskog “švapskog” groblja, uz Gradski stadion, u ulici koja iz središta grada vodi prema park-šumi Adica. Nakon gradnje prema projektu bečkog arhitekta Viktora Siedeka posljednji je put objekt bio obnovljen 1926. Do sada je za dvije faze sanacije Mauzoleja Eltz utrošeno nešto više od milijun kuna za konstruktivnu sanaciju i početak uređenja pročelja, od čega je Grad Vukovar financirao ukupno 410.000 kuna, a Ministarstvo kulture 650.000.

Zahtjevni projekti

Za treću fazu sanacije Mauzoleja Eltz odobreno je 150.000 kuna. Ova faza obuhvatit će dovršetak uređenja pročelja i elektroinstalacije.

– Tijekom Domovinskog rata spomenička baština u Vukovaru teško je stradala. Obnovljeno je puno građevina, ali još ima puno posla, posebno u centru grada. Radi se o zahtjevnim projektima za koje treba provesti konzervatorsko-restauratorska istraživanja kako bi se mogla prezentirati najkvalitetnija i najcjelovitija faza ako se radi o višeslojnim građevinama. Načelno nastojimo što više građevina vratiti u izvorno stanje. Sve to zahtijeva puno vremena, ali i novca koji i diktira tempo obnove – rekla je pročelnica Konzervatorskog odjela u Vukovaru Zdenka Predrijevac.

Pevec Novi projekt Pevec u Vukovaru gradi trgovački centar, posao za 50-ak ljudi