Izbornik
Naslovnica Županije Zadarska
Četvrti pohod 'Hajdemo do Vrane'

Planinarski put u ‘svetište Nimfi’ i do izvora Vila

Mali Bak
Foto: Marin Gospić
Više od tisuću i pol planinara, šetača, trkača i rekreativaca startalo je u Vrani kod povijesno-turističkog lokaliteta Maškovića hana

Planinarsko društvo Belveder iz Biograda na Moru i ove je godine, četvrti put, uspješno organiziralo Međunarodni planinarski pohod “Hajdemo do Vrane” na istoimenoj planinarskoj stazi.

Više od tisuću i pol planinara, šetača, trkača i rekreativaca startalo je u Vrani kod nedavno obnovljenog povijesno-turističkog lokaliteta Maškovića hana. Staza ih je zatim vodila do starog grada Vrane Laurane.

U sklopu starog grada Vrane bilo je sjedište hrvatskog bana i priora vranskog Ivana Paližne s benediktinskim samostanom svetog Grgura u kojem se čuvala hrvatska kruna.

Sveti Filip i Jakov Sveti Filip i Jakov Igralište ‘Kod Bunara’ dobit će reflektore, gumenu podnu 
podlogu, PVC sjedalice

Tu su vodu pili i u Jaderu

Sudionici pohoda zatim su prošli Pećinu, lokalitet sa starorimskim ostacima “svetišta Nimfi”, iznimne znamenitosti prirodne i kulturne baštine. S tamošnjeg izvora vode u rimsko se doba opskrbljivao antički Zadar (Jader). Uspon od Pećine doveo ih je do uređena vidikovca s kojeg puca prelijepi pogled na Pašmanski kanal, Kornate, Vransko jezero i samo selo Vranu.

S vidikovca su ušli u mladu borovu šumu te padinama Malog Umca stigli do Međuvoda odakle se otvaraju pogledi na Janjeću gredu, Veliki i Mali Bak.

Slijedilo je spuštanje prema vodocrpilištu Biba i dijelu asfaltirane ceste u zaseoku Kneževići i dalje prema Ćukovoj gredi.

Ubrzo arheološka istraživanja

Pogledi na Veliki i Mali Bak šetače su ostavili bez daha, a zatim i pogled s vidikovca na Sedlo Malog Baka i Veliki Bak. Nakon kratke stanke uspješno su se popeli na vrh Malog Baka s kojeg puca pogled na Pašmanski kanal, Kornate, Žirje, Vransko jezero, plodna polja vranskog bazena, Velebit, Prominu i Dinaru.

Nakon strma spusta padinama Malog Baka hodači su se odmarali ispred još neistražene špilje, a zatim su makadamskim putom stigli do nepresušnog izvora pitke vode Vila i dalje prema Zamini. Riječ je o velikom utvrđenom naselju iz 4. stoljeća koje je branilo prolaz prema Vranskom jezeru. U podnožju Zamine nalaze se brojni ostaci keramike i mozaika, pa ondje uskoro počinju arheološka istraživanja. Podno samih zidina Zamine završila je četvrta planinarska hodnja kroz prošlost Vrane.

Božidar Longin u Kini Daleki istok Longin: Izravni letovi između 
Zadra i Kine bili bi dobri za županiju, ali i za kineske turiste

Planinare podržala i Turistička zajednica općine Pakoštane     

Stazu “Hajdemo do Vrane” osmislili su i pripremili članovi Planinarskog društva “Belveder”, a na prvom pohodu 2015. godine sudjelovalo je oko 150 planinara i hodača. U suradnji s Turističkom zajednicom općine Pakoštane zamišljena je kao dodatak turističkoj ponudi za ljubitelje aktivnog odmora, gdje su osim prekrasne prirode i pogleda prema Vranskom jezeru, Kornatima, Velebitu i Dinari uključene i kulturno-povijesne znamenitosti kojih selo Vrana ima napretek.

– Turistička zajednica je u sklopu projekta “PAKOSTANE ACTIVE” financijski i organizacijski podržala ovaj pohod, pogotovo jer se radi o događaju u ranoj predsezoni, koji je sastavni dio našeg kalendara događanja. Zadovoljni smo suradnjom s društvom Belveder koje aktivno sudjeluje i u drugim aktivnostima TZO Pakoštane, poput čišćenja i trasiranja nove pješačke staze na vidikovcu Čelinka, u sklopu novog projekta pješačkih staza – rekla je Danijela Vulin, direktorica TZO Pakoštane.

Longin u službenom posjetu Kini posjet Kini Luka Zadar od ove godine službeno dio Pomorskog puta svile