Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i njegova zamjenica Ivana Mujkić uručili su potpisane ugovore gospodarstvenicima s područja grada koji su ostvarili potpore iz Programa mjera poticanja razvoja poduzetništva. Po Penavinim riječima, javni poziv za dodjelu nepovratnih potpora otvoren je krajem ožujka. Prijavilo se 118 poduzetnika, a njih 102 ostvarilo je pravo na potporu. Ukupno im je dodijeljeno oko 1,8 milijuna kuna. – Ova je godina rekordna u pogledu dotacija financijskih sredstava poduzetnicima s područja grada. Ukupno će im kroz razne mjere biti dodijeljeno 13 milijuna kuna – istaknuo je Penava dodajući kako su gradske vlasti svjesne teškoća s kojima se susreću poduzetnici te da im žele pomoći i na ovaj način.
Povećanje iznosa
Pojasnio je i kako Grad izravno potiče poduzetnike s dva milijuna kuna, čemu treba dodati i četiri milijuna kuna koja su za poduzetnike osigurana u Fondu za obnovu i razvoj Grada Vukovara. Također, sedam milijuna kuna osigurano je u Intervencijskom planu grada.
– Još 2014. ukupni iznos za poticanje poduzetništva u Vukovaru iznosio je oko 200.000 kuna. U odnosu na taj iznos, ovih 13 milijuna djeluje nestvarno. Ovo govori i koliko gradske vlasti žele pomoći da vukovarsko gospodarstvo bude snažno, održivo i otporno na rizike te da u konačnici pridonosi upošljavanju građana i razvoju grada. Ako od ove ukupne brojke poduzetnika samo njih deset ojača i počne zapošljavati ljude i osvajati domaća i strana tržišta, mi smo svoju misiju napravili – rekao je Penava.
Gradska pročelnica za gospodarstvo Marijana Grubišić kazala je kako broj poduzetnika koji koriste poticaje raste iz godinu u godinu kao i da se planirana sredstva sve brže iskorištavaju. Pojasnila je i kako Program mjera poticanja razvoja poduzetništva u Vukovaru ima 14 mjera od kojih je najiskorištenija ona vezana uz očuvanje postojećih poduzetnika.
– U njezinom je okviru potpisano čak 48 ugovora u ukupnoj vrijednosti od oko pola milijuna kuna. Sufinancirano je otvaranje 18 novih obrta ili društava u iznosu nešto većem od 166 tisuća kuna, dok je kroz mjeru jačanja konkurentnosti u proizvodnji više od 440 tisuća kuna isplaćeno subjektima registriranima u proizvodnoj djelatnosti za potrebe nabave nove opreme ili proširenja kapaciteta – rekla je Grubišić.
Zadovoljni isplaćenim potporama su i sami poduzetnici koji kažu kako nije bilo zahtjevno ishoditi sve potrebne dokumente.
– Ako tvrtka svoje obveze podmiruje na vrijeme i javi se na poziv, potpora se može dobiti bez problema. Inače, ovakve potpore nama poduzetnicima puno znače. Moj je obrt potporu dobio drugi put, a iskoristit ću je za proširenje posla – rekao je Nebojša Šarac, vlasnik servisa za održavanje i popravak motornih vozila Augogasarius.
“Potpore nam puno pomažu”
Dodao je kako je u Hrvatskoj, posebice u Vukovaru i Slavoniji, teško poslovati zbog iseljavanja te je poduzetnicima svaka pomoć dobrodošla. Potporu je treću godinu dobila i Ružica Dufek, čija se tvrtka bavi prometom nekretnina.
- Puno nam to pomaže u radu. Prodaje se, kupuje, iznajmljuje, a cijene nekretnina dosta su povoljne. Veliki ih je broj energetski obnovljen, tako da su korisnicima jeftinije režije – rekla je Dufek.